haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Lastik Test Süreçleri

23.01.2015 00:00:00

Lastiklerin imalatının ardından performans testleri başlar. Ardından lastiğin zemin üzerindeyken temas alanına uyguladığı basınç test edilir.

Kullanım yaparken hem üst düzey bir performans ve konfor beklediğiniz, hem de can güvenliğimizi emanet ettiğiniz için emniyetli olmasını istediğiniz lastiklerin tüm bu beklentilerinizi karşılayacağı kanısına nasıl varılıyor dersiniz? Sıkı bir üretim sürecinin ardından birçok kontrolden geçirilerek hazır hale getirilen lastikler kullanıcılarının beğenisine sunulmadan önce bir takım testlerden de geçirilerek vaat ettikleri kabiliyetleri sınanmaktadır. Bu testlerden olumlu sonuçlar alarak başarıyla tamamlayan lastikler artık tamamen kullanılmaya hazır durumda olacaklardır.

 

Lastiklerin imalatının ardından performans testleri başlar. Eğer lastiklerin içerik yapısında yada teknik veya fiziksel özellikleri değiştirilmişse performans testi gerçek koşullarda araç üzerinde yapılır. Bu şekilde bir durum söz konusu değilse bu test makineler ile yapılmaktadır. Performans testinde lastiklerin yol tutuşları, kayma açıları, yanal ve uzunlamasına ivmelenmeler gibi birçok durum test edilmektedir. Bunların haricinde lastiğin akustik olarak ta yola uygunluğunu ölçmek adına ses yalıtımı sağlanmış ve lastiğe farklı açı ve mesafelerde yerleştirilmiş mikrofon ve algılayıcıların bulunduğu ses laboratuvarlarında ses testi yapılmaktadır. Kaydedilen sesler bilgisayar ortamına aktarılarak incelenir ve standartlara uygunluğu araştırılır.

 

Performans testleri kapsamına giren testlerden biri hareket halindeki aracın çukur ve tümsekli bir yoldan geçtiğinde yoldan kaynaklı anormalliklerin lastik tarafından emilme performansı ve lastiğin kuvvet iletme kararlılığını ölçümleyen takoz testidir. Bu teste paralel olarak model analizi de yapılmaktadır.

 

Bunun haricinde aracın sabit haldeki durumu göz önünde bulundurularak bazı testler yapılmaktadır. Genel olarak bir lastik, teker yükü, lastik basıncı, hız, dönel kayma, yanal ve kamber açısı gibi parametrelere sahip olmak durumundadır. Bu parametreler test cihazına girildiğinde yüklü lastik radüsü, uzunlamasına kuvvet, yanal kuvvet, doğrusal tork, lastik yürüme ısısı gibi veriler elde edilir. Test cihazı tüm bu verileri kaydederek başta saydığımız parametrelerin lastik üzerindeki etkilerini hesaplar.

 

Ardından lastiğin zemin üzerindeyken temas alanına uyguladığı basınç test edilir. Basınç algılayıcı folyolar yardımıyla zemin basınç dağılımı ölçülür. Bu, folyonun üzerindeki renk kapsülleri ile ölçülmektedir. Aynı test bir de hareket halindeki lastik için uygulanır. Fakat burada, dinamik ölçmeler için daha maliyetli olan elektrikli folyolar kullanılır.

 

Lastik teknolojisinin gelişmesiyle paralel olarak çok sayıda test aracı tasarlanmıştır. Gerçek zeminde yapılan testlerde hız, zemin çeşitliliği vb. faktörler çok fazla değiştirilemediğinden bu gibi makineler aracılığıyla lastiklerin performans kriterleri çok daha uygun bir şekilde test edilerek kullanıcıların hizmetine sunulabilmektedir. Bu testlerin doğrultusunda üstün performans ve rahat bir sürüş keyfi yaşarken, emniyetinde üst düzey olduğunu bilerek güvenli bir sürüş yaşayabileceksiniz. Bunca aşamadan geçen lastikleri ne kadar bir süre boyunca kullanabileceğinizi merak ediyorsanız onu da Kolay Oto üzerinden öğrenebilirsiniz.