haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

`Türkçe sevdasına bir fidan `

20.12.2014 00:00:00

Başbakan`ın fidan çağrısına ilk adım ;Birlik Vakfı Yerel Yönetimler Kulübü`nden geldi.

Birlik Vakfı Yerel Yönetimler Kulübü’nün düzenlemiş olduğu Yerel Yönetimler Akademisi’nin bu haftaki konuğu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem oldu. Genel Başkan Yardımcılığının yanı sıra Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı olan Erdem, “Bizimki Türkçe Sevdası” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.


Açılış konuşmasını yapan Yerel Yönetimler Kulübü Komisyon Başkanı Mustafa Ermiş, “Şehir, medeniyetin özüdür. İnsan ufkunda ne varsa şehrin afakında da o vardır” diyerek insanın şehir üzerindeki önemine vurgu yaparken, medeniyetin ve şehrin aynası da dildir" diyerek, sözü Sayın Ekrem ERDEM`e bıraktı.Türkçeye gerekli önemin verilmediğini söyleyen Ekrem Erdem, “Dilini bilmeyen bir millet başka dili nasıl öğrenecek” diye sözlerini sürdürdü. Özellikle işletmelerde yabancı isimlerin kullanılmasını eleştiren Erdem, bu yola başvuranların başka dillere hizmet ettiklerini ifade etti.

“Dili Bozan Aydınlar, Koruyan Halk”
İcadı yapan millet ürüne ismini verir diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Türkiye’de yapılan buluşlara yabancı isimler verilmemesi gerektiğini söyledi. Halkın kendi diline sahip çıktığını belirten Ekrem Erdem, “Bugüne kadar dili bozan aydınlar, koruyan ise halkımız olmuştur” diyerek sözlerini sürdürdü.

Bilişim Terimleri Sözlüğü Hazırlanıyor
Bilişimde kullanılan dilin Türkçeye zarar verdiğini söyleyen Ekrem Erdem konuyla ilgili bilişim terimleri sözlüğü hazırladıklarını ifade etti. Erdem ayrıca F klavye kullanımının faydalarından da bahsetti.“Osmanlı Türkçesine Yabancı Dil Muamelesi Yapılıyor. Osmanlıca Değil Osmanlı Türkçesi! Öz Türkçemiz! 

Ekrem Erdem, son dönemde gündemde olan Osmanlıca tartışmalarına da değindi. Erdem, "Osmanlıca dili senin Türkçen: Osmanlıca alfabesi ile yazılmış Türkçe. Osmanlıca`ya yabancı dil muamelesi yapılıyor” dedi. Osmanlıca değil Osmanlı Türkçesi diye vurgu yapan Erdem, Osmanlıca demek yabancı bir dil anlamı taşır, Osmanlı diye bir millet yok dedi. Kadı ki başka bir dil bile olsa, başka bir dil öğrenmenin zararı olmayacağını sözlerine ekleyen Erdem, buna karşı çıkanların ilim düşmanları olduğunu belirtti ve "İngilizce öğreniyoruz da (Türkçemizden başka bir değil ama) neden başka bir dil öğrenmek " bu kadar tartışılıyor ifadesine de yer vererek, tartışmalara yanıt verdi.


Plaket Yerine Fidan
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, ziyaretlerde plaket yerine fidan dikilmesi çağrısına anlamlı bir adım olarak; gecenin sonunda, Birlik Vakfı Yerel Yönetimler Kulübü Komisyon Başkanı Mustafa ERMİŞ tarafından, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ekrem Erdem’e fidan hediye edilerek, bu fidanın Yerel Yönetimler Kulübü tarafından Sayın Ekrem ERDEM adına dikileceği belirtildi.

Haber: 
Hatice Kübra DAYI-Rüya KEBAPÇIOĞLU/İSTANBUL