haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Danimarka BM`ye Başvurdu !

16.12.2014 00:00:00

Danimarka Kuzey Kutbu`nu istedi

 

Danimarka, Birleşmiş Milletlere yaptığı resmi başvuruyla Kuzey Kutbu`nun da içinde bulunduğu Kuzey Antarktika Okyanusu`ndaki 895 bin kilometrekarelik bölgenin kendilerine verilmesini talep etti.

Danimarkalı bilim insanları 10 yıllık araştırmalar sonrasında okyanusta bulunan `Lomonosov sırtı` adındaki su altındaki dağ grubunun Grönland`ın bir parçası olduğunu kanıtladıktan sonra Danimarka, `Kuzey Kutbu bizim, bu nedenle bize verilmeli` gerekçesiyle Birleşmiş Milletler`e talepte bulundu.Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, konuyla ilgili Ritzau`ya yaptığı açıklamada, "Ülkemiz ve kraliyetimiz sınırlarını değiştirmek ve böylece genişletmek çok nadiren ele geçebilecek bir fırsat. Ne kadar büyürsek dünyada ve özellikle bölgemizde etkimiz o kadar artar" diyerek, başvuruya olan memnuniyetini dile getirdi.

Rusya ve Kanada`nın da Danimarka`nın istediği bölgenin önemli bir kısmını talep etmek için başvurması beklenirken Birleşmiş Milletler`in kararını 10 yıldan önce vermesi beklenmiyor. Eğer Birleşmiş Milletler bir karara varamazsa ülkelerin aralarında anlaşması gerekecek. Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard`a göre bu, pek kolay bir durum olmayacak. Lidegaard, bu konuda "Pazarlık süreci zorlu olacak. Bunu gizlemenin bir sebebi yok ama bunun bilimsel dayanak üzerine yapılacak olması konusunda anlaşmış olmamız çok güzel" dedi.

Danimarka ve krallığa bağlı Grönland ve Faröe adalarıyla birlikte 2009-2013 yılları arasında daha önce Kuzey Antarktika Okyanusu`ndaki toplamı 873 bin kilometrekare olan bazı bölgelerin krallıklarına katılması amacıyla üç başvuruda bulunmuştu. Talep edilen alan, yaklaşık olarak Danimarka`nın 20 katı büyüklüğüne denk geliyor.