haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Operasyondaki Son Durum

15.12.2014 00:00:00

14 Aralık operasyonunda son durum


Dün sabah düğmeye basılan operasyonda gece 3 kişi serbest bırakıldı. Bugünde de sıcak bir gelişme yaşandı. Operasyon sonrası gündeme oturan Tek Türkiye dizisinin senaristi ile Zaman yazarı Ahmet Şahin serbest bırakıldı.

Adı gözaltı listesinde yer alan Hüseyin Gülerce`nin ise bugün ifade vermek için emniyete gittiği öğrenildi.

 

14 Aralık cemaat operasyonunda son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor.  "14 Aralık" soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Hüseyin Gülerce, avukatıyla birlikte İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Gülerce’nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifadesi alınmaya başlandı. Öte yandan gözaltına alınan Zaman Gazetesi yazarı Ahmet Şahin’in emniyetteki ifadesi tamamlandı. Şahin ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

GÜLERCE`NİN ADI NEDEN GÖZALTI LİSTESİNDE?
Bir süre önce Zaman gazetesindeki görevinden istifa eden ve cemaatle bağlarını kopardığını açıklayan Hüseyin Gülerce`yi gözaltı listesine sokan gerekçenin 10 Nisan 2009`da yazdığı bir yazı olduğu ileri sürüldü. Zaman gazetesinde yayınlanan "Gülen neden uyardı?" başlıklı yazıda Ergenekon davası sürecinde Fethullah Gülen`in "Taşhiye" uyarısını kaleme aldı. Gülerce`nin bu yazı nedeniyle adının gözaltı listesinde olduğu kaydediliyor.

KİMLER SERBEST BIRAKILDI?

  

Operasyon kapsamında 31 kişi için gözaltı kararı çıkarılmıştı. 27 kişi gözaltına alındı. Polis ekiplerinin araştırmasında, hakkında gözaltı kararı  bulunan 31 kişiden biri olan gazeteci-yazar Nuh Gönültaş`ın operasyondan bir gece önce Atatürk  Havalimanı`ndan  yurt dışına çıktığı tespit edildi. 

 

Dün gece Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, Terörle Mücadele  Şube Müdürlüğüne gelerek, şüphelilerin ifadelerini almaya başladı. İfadeleri alınan şüphelilerden Samanyolu televizyonunda yayınlanan  "Tek Türkiye" dizisi ekibinden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar ve Naci Çelik Berksoy,  serbest bırakıldı. 

 

ÇOCUĞU OLDUĞU GEREKÇESİYLE...

 

14 Aralık operasyonu kapsamında Van`da gözaltına alınan "Tek Türkiye" dizisinin senaristi Makbule Çam Elamdağ da serbest bırakıldı. Van’da dün sabah gözaltına alınan senarist Makbule Çam Elamdağ Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada sorgulanan Elamdağ, küçük yaşta (1.5 yaşında) bir çocuğu olduğu gerekçesiyle İstanbul’a götürülmeden sorgusunun ardından  serbest bırakıldı. 

 

ZAMAN YAZARI DA SERBEST KALDI

 

Son olarak emniyetteki ifadesi tamamlanan Zaman Gazetesi yazarı Ahmet Şahin serbest bırakıldı.

 

GÜLERCE EMNİYETTE

 

Gözaltı listesinde Hüseyin Gülerce`nin adının da olduğu ortaya çıkmıştı. Gülerce, dün, Yalova`da olduğunu belirtmiş, bugün savcılığa gideceğini söylemişti. Gülerce`nin bugün ifade vermek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü`ne gittiği öğrenildi. Gülerce`nin ifadesi alınıyor.

 

DİZİYLE İLGİLİ SORDULAR

 

Naci Çelik Berksoy, ”20 saat kadar gözaltında kaldık. Savcı beye ifade verdik. Çekime giderken gözaltına alındım. Bizlere iyi davrandılar. Yaptığımız diziyle ilgili bir şeyler sordular. Yönetmenin ve senaristin sorumlu olduğu şeyleri anlattım. İşleyişi anlattım. Savcı bey ifademizi emniyette aldı. Ardından serbest bırakıldık” ifadelerini kullandı.

 

 

 

SARRAFOĞLU SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİ

 

Operasyonda gözaltına alınan gazeteci yazar Fahri  Sarrafoğlu, sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine  getirildi. Ellerinde Türk bayrağı ve Zaman gazetesi bulunan grup ise adliye önünde Kuran okuduğu görüldü. Grup daha sonra dağıldı.

 

SABAH 6 KİŞİ SAĞLIK KONTROLÜNDE

  

Aralarında "Tek Türkiye" dizisi senaristi Ali Kara ile aynı dizinin  yapımcısı Salih Asan`ın da bulunduğu 6 kişi bu sabah Çevik Kuvvet minibüsüyle Haseki  Eğitim ve Araştırma Hastanesi`ne getirildi.  Şüpheliler tek tek minibüsten  indirilerek adli tabiplikte muayene edildi. Yaklaşık yarım saat hastanede kalan şüpheliler, daha sonra İstanbul  Emniyet Müdürlüğü`nün Vatan Caddesi`ndeki yerleşkesine geri götürüldü. 

 

 

KİMLER İÇİN GÖZALTI KARARI VARDI?

 

Hidayet Karaca, Ekrem Dumanlı, Fahri Sarrafoğlu, Hüseyin Gülerce, Ahmet Şahin, Nuh Gönültaş, Naci Çelik Berksoy, Ali Sami Noyan, Ali Kara, Elif Yılmaz, Radiye Ebru Şenvardar, Hikmet Tombulca, Salih Asan, Makbule Çam (Elamdağ), Engin Koç,Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu, Ertan Erçıktı, Mustafa Kılıçaslan, Ferdi Taşkaya, Ayhan Akça, Mehmet Ali Doğan, Ali Cihan, Mustafa Uyanık, Halit Akbulut, Çetin Öztürk, Rıfat Aslan, Erdem Kısa, Mustafa Altunbulak, Yakup Ergül ve Recep Güleç hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı.

 

 

NEYLE SUÇLANIYORLAR?

 

Başsavcılıktan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı: 13.12.2014 tarihli talimatımızla silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak, örgüt kapsamında sahtecilik, iftira suçlarından ifadeleri alınmak üzere, şüpheli sıfatıyla gözaltına alınmaları talimatı verilmiştir. 

 

 

Şu ana kadar 12 şüpheli (İstanbul`da) gözaltına alınmıştır. Şüpheli Ekrem Dumanlı`ya yakalama ve gözaltı kararı tebliğ edilmesine rağmen, halen görevlililere teslim olmaması üzerine gözaltı kararının gereğinin yerine getirilmesi amacıyla, içinde bulunduğu Zaman Gazetesi binasına, usulüne uygun biçimde girilerek şahsın gözaltına alınma işlemi gerçekleştirilmiştir. Diğer işlemler devam etmektedir. Soruşturmanın aşamalarından ve hitamından ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunulur. "

 

AB KOMİSYONU TARAFSIZ SORUŞTURMA İSTEDİ

 

AB Komisyonu, operasyonu kapsamında gerçekleştirilen gözaltılarla ilgili bağımsız ve tarafsız  soruşturma talep etti. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu  Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn`ın ortak  açıklamasında, "Bugün Türkiye`de bazı gazetecilere ve medya temsilcilerine  yönelik polis baskınları ve gözaltılar, demokrasinin temel ilkelerinden biri olan  medya özgürlüğüyle bağdaşmamaktadır. Masumiyet karinesinin hakim olmasını  bekliyoruz ve işlendiği iddia edilen cürümlerin davalıların haklarına tam saygı  gösterilerek bağımsız ve tarafsız soruşturulması konusundaki vazgeçilemez hakkı  hatırlatıyoruz" denildi.