haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
  • Pazar 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Dul Ve Yetimleri Unuttu.

9.12.2014 00:00:00

SGK dul ve yetimleri unuttu.

Dul ve yetimlere şok

 

Mağdur edilen maluller ile dul ve yetimlerin sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Aylarca torba yasayı bekleyen Bağ-kur borcundan dolayı eşinin veya babasının ya da oğlunun aylığını alamayan vatandaşlar umduğunu bulamadılar. Bu ayrımı SGK neden yaptı anlaşılmış değil. İhtiyaç önceliği ise bu insanlar daha zor durumdalar.

6552 sayılı Kanunla prim ödeme yükümlüsü olan işverenler ile Bağ-Kur sigortalılarının prim borçlarına ödeme kolaylığı getiren SGK ne yazık ki dul ve yetimleri unuttuğu açığa çıkmıştır.

Bağ-Kur sigortalılarına yaşlılık aylığı, ölen Bağ-Kur sigortalılarının eş ve çocuklarına veya anne ve babasına ölüm aylığı bağlana bilmesi için emeklilik için gerekli diğer şartların yanında GSS ve Bağ-Kur prim borcunun da olmaması gerekmektedir.

GSS ve Bağ-Kur Prim borcu olasından dolayı yaşlılık aylığı bağlanamayan sigortalıların sorununu, SGK Halk Bankası ile imzaladığı protokol ile borcu olanlara kredi kullandırıp bu krediyi aylığı ile ödeyerek emekli olmanın çaresini bir nebzede olsa açtı. Yapılan protokolde yalnız yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalılara kredi kullanılacağı belirtilmektedir.

Vatandaşı Mağdur Ettiler !

Banka ile yapılan protokolde gerek ölüm aylığı gerekse malul aylığına hak kazanan sigortalı veya hak sahipleri ibaresi bulunmadığından ne yazık ki borcunu ödeyemeyen ve maluliyetten emeklilik beklentisi olan sigortalılar ve ölen sigortalının borçlarını ödeyerek ölüm aylığı bağlatmak isteyen dul ve yetimler ne yazık ki umduğunu bulamayarak SGK dan geri çevriliyor. Kredi kullanmaları engelleniyor.

Bunu bir örnekle açıklayacak olursak ölen Bağ-Kur sigortalısının ölüm aylığı bağlanmasına yetecek kadar hizmeti bulunmaktadır. Yalnız prim borçları ödenmediğinden geride kalan eş, çocuk ve anne-babasına aylık bağlanamamaktadır. Bu borcu banka kredisi ile kapatsa aylıkları bağlanacaktır. SGK nın Halk Bankası ile imzaladığı protokolde ölüm aylığı ve maluliyetten bahsedilmediğinden ne yazık ki bu vatandaşlar mağdur edilmiştir.