haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
  • Pazar 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Görenler Hayran Kaldı !

25.11.2014 00:00:00

İşte merakla beklenen 3.köprünün manzarası!

İstanbul Boğazı`nın kuzeyinde Sarıyer Garipçe Köyü ile Anadolu yakasında Beykoz Poyrazköy arasında yapımı süren 3`üncü boğaz köprüsünün 322 metrelik ayakları tamamlandı.

Ayakların yapımında kullanılan kule vinçten çekilip sosyal medyada paylaşıyan fotoğraflardaki boğaz manzarası ise görenleri hayran bıraktı.

İstanbul Boğazı`nda 1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü`nden sonra, yap- işlet- devret modeli kapsamında 10 yıl 2 ay 20 günlük yatırım+işletme süresiyleC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Astaldi S.P.A. ortaklığı tarafından yapımı 3`üncü köprünün 322 metre yüksekliğindeki ayakları bir süre önce tamamlandı.

Proje kapsamında yer alan yaklaşık 115 kilometre uzunluğunda otoyol ve bağlantı yolları, viyadükler, otoyol köprüleri ve tüneller ile üçüncü Boğaz Köprüsü`nün yapımında yaklaşık 6 bin 500 kişi çalışıyor.

Tamamlanması durumunda, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş asma köprüsü, 1408 metre uzunluğu ile dünyanın raylı sisteme sahip en uzun asma köprüsü, 322 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun kulesine sahip asma köprüsü unvanlarına sahip olacak.

Proje kapsamında kesilen ağaçlar nedeniyle sık sık tartışmalara da konu olan üçüncü köprünün yapımında kullanılan bir kule vinçten çekilip, sosyal paylaşım sitesinde paylaşılan fotoğraflar, ayakların son halini gözler önüne serdi.

Yeni Köprümüzün Adı :Yavuz Sultan Selim

322 metreden muhteşem Boğaz manzarası görenleri hayran bıraktı. Üçüncü köprünün kuleleri 300 metreyi aştı.Yavuz Sultan Selim Köprüsü`nün Asya ve Avrupa yakalarında 300 metreyi aşan kulelerinin yüzde 90`ı tamamlanmasıyla üçüncü köprü kulelerinin 300 metreyi aştığı belirtildi. İstanbul Boğazı`nın Karadeniz`e bakan kuzey yamacında yapılan 3`üncü köprünün inşası hızla devam ediyor.

Temelini eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan`ın 29 Mayıs 2013`te attığı köprünün Sarıyer`in Garipçe köyü ile Anadolu yakasında Beykoz`un Poyrazköy semtinde yükselen ayakları ise tamamlandı.

 İstanbul trafiğini rahatlatacak olan 3`üncü köprünün tamamlanan ayaklarının ise 322 metre olduğu öğrenildi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü daha önce ayakları 285 metreye geldiğinde görüntülenmişti. Yapımına 2013 yılında başlanan 3 milyar dolar maliyetli. 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kulelerinin yapımında sona yaklaşıldı. Bu yılın son aylarında kule inşaatlarının tamamlanmasının ardından taşıyıcı kabloların döşenmesine başlandı. Bu güne kadar 39,4 milyon metreküp kazı (gerçekleşme:yüzde 64), 15,5 milyon metreküp dolgu (gerçekleşme:yüzde 40) çalışması yapıldığı proje kapsamında yapımı devam edilen Riva`daki tünelde ise delme işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

Yavuz Sultan Selim` ismi verilecek olan 3. boğaz köprüsünün kule inşaatları hızla sürerken her geçen gün sona yaklaşılıyor. İnşaası bittiğinde denizden yüksekliği 329 metreyi aşacak olacak kuleler şu anda 285 metreye geldi. Kulelerde 24 saat aralıksız çalışılırken, yüksekliğin artmasıyla birlikte aşırı rüzgârın zaman zaman çalışmaları aksattığı öğrenildi.

85 metre yükseklikte rüzgar hızının 55 kilometreyi aştığı durumlarda emniyet açısından kule vinçlerinin ve asansörlerin durdurulduğu belirtildi. Devasa köprü kuleleri ise artık kilometrelerce uzaktan görülebiliyor.

500 İşçi ve600 Mühendis Çalışmalara Devam Ediyor

Havadan yapılan çekimlerde 6 bin 500 işçi ile 600 mühendisin görev yaptığı dev projenin şantiyesi ise adeta küçük bir kenti andırıyor. Haftanın 7 günü 24 saat aralıksız sürdürülen çalışmalarda yaklaşık bin dozer, greyder, kule vinç gibi büyük inşaat makineleri  3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında toplam 400 hektar alanda yol açmak için ağaç kesimi yapılacağı belirtildi. Bu alanlarda kesim işlerinin bazı bölgelerde devam ettiği kesilen ağaçların yüzde 90`ının 15 yaşın altında endüstriyel ağaçlar olduğu belirtildi.

Öte yandan yapılan anlaşmayla kesilen 400 hektarlık alandaki ağaçların yerine toplam 1400 hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapılacağı söylendi.Şu ana Kemerburgaz ve Ağva bölgelerinde kapatılan taş ocağı alanları gibi rehabilitasyona tabii tutulan 550 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığı, çalışmaların dikim yerlerinin tespitinin ardından devam edeceğini söyledi. Yapımına geçen yıl başlanan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Toplam uzunluğu 320 metreye ulaşacak olan köprü ayaklarının yükselişi devam ediyor. İstanbul`un her iki yakasından da görülebilen köprü ayaklarının yüksekliği 245 metreyi aştı.

Halen 5 bin 500 personelin çalıştığı projede temmuz ayında çalışan sayısının 8 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Havadan yapılan çekimlerde köprü ayaklarının yükselmeye devam ettiği, ağaçların kesildiği bölgelerde ise otoyolun şekillendiği görüldü.Yüksekliği 320 metre olacak köprü ayaklarının önümüzdeki aylarda bitirilmesi planlanırken ayaklar sırasında yapılacak olan kalıcı kiriş çalışmalarında sona gelindi.

 Ayakların 61.metresinde başlayarak 71.metrede biten kalıcı kirişler için dört aşamada betonlamanın tamamlandığı belirtildi.Kalıcı kirişlerin bitirilmesinin köprü ile yaklaşım viyadükü arasındaki bağlantı için önemli bir aşama olduğu, bağlantı kirişlerinin köprü kuleleri arasında geçişi de sağlayacağı belirtildi. Eşzamanlı çalışmayla, köprü bağlantı kirişleri ile yaklaşım viyadükü yollarının birleşmesi planlanıyor.