haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

`Geç gelme Genç gel`

11.10.2014 00:00:00

Diyanet Camiler ve Din görevlileri haftasında güzel bir etkinlikle gençleri camiye davet ediyor.

13-17 Ekim tarihlerinde kutlanacak Camiler ve Din Görevliler Haftası’nda gençlere camide hayat var, geç kalma, genç gel çağrısı yapılacak. Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile Gençlik Merkezi etkinlikleri kapsamında Kocatepe Camii’nde gerçekleştirilecek fuarda “Cami ve Gençlik” teması işlenecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 13-17 Ekim tarihlerinde kutlanacak Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda “Cami ve Gençlik” temasını işleyecek.
Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile Gençlik Merkezi (TDV KAGEM) hafta etkinlikleri kapsamında Kocatepe Camii’nde geniş katılımlı bir fuara ev sahipliği yapacak.

Merkez Müdürü Hicret Toprak yaptığı açıklamada, haftanın bu yıl “cami ve gençlik” temasıyla kutlanacağını belirtti.

Camilerin tarihte sosyal ve kültürel boyutlarıyla hayatın merkezinde yer aldığına işaret eden Toprak, Diyanet ve TDV olarak bugün de bu işlevlerin yeniden ihya edilmesi için çalıştıklarını dile getirdi.

Toprak, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda Kocatepe Camii avlusunda Ankara’daki çeşitli üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerle bir araya geleceklerini söyledi.

Etkinliklerde farklı konularda gençlerin yakından izledikleri ancak tanışma fırsatı bulamadıkları simalarla buluşmalarını sağlayacaklarını vurgulayan Toprak, edebiyat, kültür ve sanat hayatının tanınmış yüzlerinin söyleşi ve sohbetleri, musiki dinletileri, tiyatro gösterileri ve sanat sergilerinin de fuar süresince takip edilebileceğini kaydetti.

Toprak, etkinlikte, İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde camilerin işlev ve fonksiyonlarına ilişkin paneller de düzenleneceğini bildirdi.

İNTERAKTİF FORMDA BULUŞMA

“Kocatepe Camii’nde de ders halkalarının oluşmasını sağlayacağız” diyen Toprak, gençlerle interaktif formda buluşarak onların öneri ve isteklerini not edeceklerini aktardı.

Buluşmada, gençlerin cami ve ibadet yeri atmosferi içinde birbirleriyle tanışmalarının yanı sıra, ilim, kültür ve sanat alanlarında faaliyet gösteren kurumları da daha yakından tanıma imkanı bulacaklarını anlatan Toprak, şunları kaydetti:

“Kocatepe Camii avlusunda fuar alanında kurulacak stantlarda, Ankara’daki vakıf, dernek ve üniversitelerin öğrenci kulüplerinin geliştirdikleri materyallerle tanıtım yapmalarını, aynı zamanda etkinlikler gerçekleştirmelerini de sağlayacağız.”

GENÇLER DAVETLİSİNİZ

Camilerin Allah’ın evi olduğunu dile getiren Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile Gençlik Merkezi Müdürü Hicret Toprak, “Camiye gelen adeta Rabbimizi ziyarete gelmiş demektir. Cami, Yüce Allah ile irtibatı somutlaştırmanın en güzel sembolüdür” dedi.

“Camide hayat var, geç kalma genç gel” çağrısıyla gençleri bu anlamlı haftaya davet eden Toprak, “Peygamber Efendimiz ‘gençliğin ömrünü nerede ve nasıl geçirdiğinden’ hesaba çekileceğini buyuruyor. İyilik, bereket ve ebedi kurtuluşa vesile olacak en dinamik çalışmalar ise daha çok gençlik döneminde yapılıyor. Bu dönemleri en verimli şekilde değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu. Toprak, camiyle bütünleşen gençlerin toplumsal dayanışma, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik bilinci gibi çok güzel kazanımlar elde edeceğini belirterek, gençleri camilere ve gençlik fuarına davet etti.
Kocatepe Gençlik Fuarı, 13 Ekim’de saat 10.00’da, Diyanet İşleri Başkanlığı Camiler ve Din Görevlileri Haftası resmi açılışına da ev sahipliği yapacak. Açılışa, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katılacak. Hafta boyunca 17.00-21.00 saatlerinde gezilebilecek fuarın etkinlik gün ve saatleri “ww.tdvkagem.org.tr” adresinden öğrenilebilecek.