haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Perşembe 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cuma 19 °C / 15 °C Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

`Biz sokakta yakıp yıkmadık`

11.10.2014 00:00:00

HÜDA-PAR Genel Başkanı CNN`de yaptığı açıklamada sokakta olmadıklarını arkadaşlarının işyerlerinde saldırıya uğradığını söyledi.

Terör örgütü PKK`nın saldırıları ile gündeme gelen HÜDA-PAR`ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, katıldığı bir canlı yayın programında soruları cevaplandırdı.
HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu CNN Türk`te katıldığı programda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Bizim tabanımızdaki insanlar bu olayların içinde vardı. Bizim tabanımız evlerinde iş yerlerinde otururken saldıraya uğradılar" diyen Yapıcıoğlu, "PKK ile sizi karşı karşıya mı getirmek istiyorlar?" sorusunu "Birileri kaşıyor olabilir, kaşımak isteyen birileri de olabilir. Bence bunların kaynağı yurt dışıdır. Ama bunların yurt içinde de uzantıları vardır" şeklinde cevapladı.

Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu şöyle konuştu:

Neden sokaktaydınız?

Biz orada yaşıyoruz. Biz hiç bir yeri yakmadık, yıkmadık. Basında şöyle bir yaklaşım var. Hüdapar ile BDP tabanı arasında bir çatışyma var gibi gösteriyorlar.

Aslında olaylar çok farklı. Bize ylapılan saldırıların bilançosu yaklaşık 100. sokakta iki partınin tabanı karşı karşıya gelmiş gibi bir algı var, bu yanlış.

Sizin tabanınız sokakta yok muydu?

Bizim tabanımızdaki insanlar bu olayların içinde vardı. Bizim tabanımız evlerinde iş yerlerinde otururken saldıray uğradılar. Dolasıyla olayların içerisinde bu şekilde varlar. Sokakta yoklar.

Polisle işbirliğiniz var mı?

Polisle işbirliği yaptımğımız doğru değil. HDP kendi tabanlarını sokağa çağırdıklarında biz bize saldırı yapılacak ihtimalini değerlendirdik. Bu güçlü bir olasılıktı. Bize hep IŞİD`İn, El nusra`nın uzantısı yaftalarını yapştırdılar.

Hüda Par`ı hedeflerine koyduklarını nereden çıkardınız?

Bize hep El nusra`ya adam gönderiyorlar diyorlar. böyle bir şey olmadığını kendileri de çok iyi biliyorlar. IŞİD ile El Nusra ile ilişkimiz olamaz.  Bu gösterilerde polis olayları yatıştırmaya yetmedi, bize yapılan saldırılar polisin yanında gerçekleşti.

Sizleri karşı karşı ya mı getirmek istiyorlar?

Birileri kaşıyor olabilir, kaşımak isteyen birileri de olabilir. Sadece Türkiye`de değil bütün Ortadoğu`da kaos lobisi vardır. Fakat HDP`lilerin söyledikleri keşke doğru olsaydı. Demirtaş dün konuştu, şiddet dursun dedi. Ama ondan sonra Bingöl`de bir parti üyemiz saldırıya uğradı. Demirtaş bugün de bu olaylara provokasyon demiş. Bu provokasyon varsa bunu yapan da PKK`dır.

Kimdir sizi karşı karşıya getirmek isteyen?


Bence bunların kaynağı yurt dışıdır. Ama bunların yurt içinde de uzantıları vardır. Yurt içinde olanlar yurt dışında olanların piyonlarıdır. kendilerine biçilen rolleri oynuyorlar. Biz hiç bir zaman kendimizi oynatmadık. Bizim açımızdan ilişkileri biz belirliyoruz ama HDP açısından bilemem.

Çözüm sürecine bakışınız?

Süreç başladığından bu yana biz çözüm sürecini önemsediğimizi söyledik. Değerli bir yaklaşımdır, kan akmasın artık dedik. Fakat sürece bazı itirazlarımız, çekincelerimiz de yok değil.

PKK-Hizbullah çatışması mı bu?


Şu ana kadar Hizbullah meydanda yok, bundan sonra da meydana çıkar mı bilemem. Biz ayrı bir legal siyasal partiyiz. Ben Hüda Par`ı temsil ederim. Hizbullah adına söz söyleme yetkim de yok. Onların ne yapacağını da bilemem. Şu ana kadar olan şudur, HDP`liler bizim arkadaşlarımıza saldırmıştır. Bir çok insana saldırmışlardır. Hatta sadece bize değil, yanındaki arkadaşın kılık kıyafetinden dolayı da saldırmışlardır.

Kobani meselesi

Kobani`den kaçan insanlara ilk önce biz yardıma koştuk. Biz bu yardımların reklamını yapmıyoruz. IŞİD ile PYD arasında alan kapma savaşı var, bu savaş bizim savaşımız değil. Herhangi birinin safında yer almamız da mümkün değil.

Sizin yöneticilerinizin IŞİD`e destek verdiği söyleniyor?

Partimizin yetkili organlarından hiçkimsenin böyle bir demeci açıklaması olamaz, olmamıştır. silahlanıp IŞİD`e karşı savaşmamızı istiyorlarsa biz bunu yapmayız.

(Cnntürk)