haber,kent,haberkentim,gaziosmanpaşa,sultangazi,


YAZARLAR

  • Cumartesi 18 °C / 13 °C Güneşli
  • Pazar 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 19 °C / 14 °C Parçalı bulutlu
Başlık

Pelin Çift, Dış İşleri Bakanlığı Arşivini İnceledi

WeBee, “Avrupa’da Yılın Çözümü Ödülünü” Türkiye’ye Kazandırdı

Ölümüne Boşanmak İstiyor

5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: 'Sokakta ölmek istemiyorum'

Taksicilere İyi Haber

Taksi mağdurlarına iyi haber! Önümüzdeki günlerde çözülecek

Karadeniz'i Fırtına Vurdu

Karadeniz Bölgesi'nde birçok ilde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağmur 15 dakika içerisinde hayatı felç etti.

Haberleri

Bir Firma için Logo Tasarımı ve Web Tasarımı Şart

25.09.2014 00:00:00

Bir firmanın marka bağımlılığını yaratmanın 3 önemli çalışması vardır. Bunlar logo tasarımı, web tasarımı ve iyi bir tanıtım filmi.

Logo, tanıtım filmi, kurumsal kimlik

Geçmişte özellikle şirket logoları, patron tarafından pek ciddiye alınmazdı. Hatta logo kullanmayan firma sayısı, kullananlara göre oldukça fazlaydı. Günümüzde ise, logo tasarımı firmalar için olmazsa olmazların belki de en başında geliyor. Logo ile firma, pek çok şeyi müşterisine anlatıyor. Devletlerin bile logo hazırlattığı dünyamızda, firmaların logo için gereken önemi vermemesi düşünülemez. Patron,

‘Ben adımın baş harflerinden bir şeyler çizerim’ gibi bir mantıkla yaklaşamaz. Büyük firmalar, devletler, uluslararası holdingler sadece logoları için yüz binlerce dolar para harcayıp, dünya çapında yarışmalar açıyor. O halde, bu kapsamda bir logo hazırlatmaya ekonomik olarak gücümüz yetmiyorsa bile en azından profesyonel bir firma ile çalışmak kaçınılmazdır.

Firmalar için önemli bir diğer konu da tanıtım filmidir. Tanıtım filmi, doğru bir şekilde yapıldığı taktirde, firmaya önemli katkılar sağlayacaktır. Tanıtım filminde, yönetim binanız, üretim binası, varsa makine parkı, varsa üretim aşamaları, varsa sunulan hizmetler, varsa nakliyenin nasıl

yapıldığı, gibi bir çok birim bilgisi ve görüntüsü yer almalıdır. Tanıtım filmlerinde, dış ses olarak bir anlatıcı firma, hizmet yada ürün, satış, rakip firmalara olan üstünlükler gibi konularda bilgi verir. Bu anlatıcının okuduğu metin uzman bir kişi tarafından yazılmalıdır. Devrik cümleler, anlamsız ya da gereksiz sözler olmamalıdır. Hazırlanan metin, işveren firmanın tepe yönetimi tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Tanıtım filmi profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmazsa, firmayı komik, küçük duruma düşürebilir.

Hiç de azımsanmayacak sayıda firma, kurumsal kimlik kullanmaya başlamıştır. Çalışan sayısı kaç olursa olsun, firmalar Kurumsal Kimlik kullanmaya büyük önem veriyor. Hatta, bir çok patron, üst yönetim de dahil olmak üzere tüm çalışanlarının Kurumsal Kimlikleri özel hazırlanmış bir iple boyunlarına asmaları ve bunu hiç çıkarmamaları yönünde talimat veriyor.

Çalışanın, firmasıyla olan ilişkisini güçlendirdiğine inanılan kurumsal kimlik personelin mesai denetimi, bina içerisindeki hareketleri, bina ve şirket güvenli konusunda da önemli görevler üstlenmektedir.

Kurumsal kimlikte, mutlaka firma logosu, internet sitesi, adresi, kimliği taşıyan görevlinin ismi, fotoğrafı, çalıştığı bölüm ve görevi gibi bilgi ve görseller yer almalıdır. Elbette, kurumsal kimliğin de uzman bir ekip tarafından tasarlanıp, baskısının yapılmasının önemi de göz ardı edilmemelidir.