Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Torba yasa tasarısıyla, öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar milyonlarca vatandaşın vergi, sigorta primi, i
 Reklam
Esnafların borçları siliniyor
05 Temmuz 2014 Cumartesi 03:08
Torba yasa tasarısıyla, öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar milyonlarca vatandaşın vergi, sigorta primi, idari para cezalarının faizleri siliniyor

Türkiye tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi hazırlandı. Torba yasa tasarısıyla, öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar milyonlarca vatandaşın vergi, sigorta primi, idari para cezalarının faizleri siliniyor
Borçlar siliniyor
Hükümet, 2 ayrı torba yasa tasarısını Meclis'e sevk etti. Toplamda 150'ye yakın maddeden oluşan bu tasarılarda öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar milyonlarca vatandaşın vergi, prim, idari para cezaları yeniden yapılandırılırken, faiz borcu da siliniyor. Tasarıda, Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yaklaşık 160 milyar liralık alacağının yapılandırılarak tahsil edilmesi düzenleniyor. Tarihi yapılandırmada, devlet, alacakları üzerindeki hacizleri kaldırıyor, 120 liranın altındaki cezalar siliniyor.

30 Nisan tarihi itibariyle kesinleştiği halde ödenmeyen vergi, resim, harçlar ile faiz, cezai faiz, gecikme faizleri ve gecikme zamları yeniden yapılandırılıyor. Askerlik, nüfus, trafik para cezaları ile köprü ve otoyol kaçak geçiş, seçim para cezası gibi bazı idari para cezaları olmak üzere 20'yi aşkın kalemde yapılandırma öngörülüyor. Tüm borçlar ÜFE ve TÜFE'ye göre yeniden yapılandırılıyor. Kesinleşmiş vergi borçlarının cezaları son düzenlemeye göre silinmezken, faizler silinecek. Kalan kısım da TÜFE/ÜFE hesaplaması yapıldıktan sonra taksitlendirilecek. Mükelleflerin yeniden yapılandırma için açılmış davalardan vazgeçmeleri gerekecek.
KDV VE ÖTV'Yİ DE KAPSIYOR
Düzenleme ile amme alacağı doğmuş bulunan gelir, kurumlar, gelir stopaj, kurumlar stopaj, KDV ve ÖTV cezaları kapsamda olurken, mükellefler bir takvim yılında ikiden fazla taksiti vadesinde ödememeleri ya da eksik ödemeleri halinde borçlarına ilişkin taksitlerden yararlanma haklarını kaybedecek.

DEVLETLE BARIŞMA
Türkiye'de yaklaşık 20 milyon vatandaşın 160 milyar liraya yakın borcunu yapılandıracak bu tasarı hem vatandaşa nefes aldıracak hem de Hazine'ye kaynak oluşturacak. TAKVİM olarak bu dizide yasadan yararlanma yollarınızı göstermek istiyoruz. Tasarı yasalaşana kadar gelecek ekleri de sayfalarımıza taşıyacağız.

TORBA TASARIDA YOK YOK
Vergi borçları, idari cezalar, SSK ve Bağ-Kur primleri, Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları, Genel Sağlık Sigortası borçları gibi birçok konu torba yasa tasarısında bulunuyor. SSK ve Bağ-Kur prim borçları yapılandırılacak. Esnaf odalarının, birliklerinin ve federasyonların borçları da yapılandırma kapsamında. Gelir testine girmeyen 4 milyon vatandaşın borçları yeniden yapılandıracak. RTÜK tarafından verilen ve kesinleştiği halde ödenmeyen idari para cezaları da yapılandırma kapsamına alındı. Çiftçinin belediyelere olan emlak, su ve çevre temizlik vergisi borçları da af kapsamında. Açtığı işyerinde iki kişi çalıştıran emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesilmeyecek. SGDP borçları birikmiş olan emekliler için de faiz ve cezalar silinerek anaparaya taksitlendirme imkanı getirilecek. TOKİ tarafından faizsiz konut kredisi kullanan şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine tapu harcı muafiyeti sağlandı. Vefat eden eşinden ve babasından maaş alan kadınların, ortalama 15 bin lirayı bulan ceza ve faizleri silinecek. Düzenlemeden yararlanacakların 65 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Üniversite öğrencilerinin öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında. Öğrencilerin borçlarının faizleri silinecek ve kalan miktar taksite bölünebilecek. Belediyelerin reklam ve ilan gelirleri de af kapsamına alınacak.

       Etiketler : Esnafların, borçları, siliniyor,Bu Haber Toplam 2004 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9259
Haberler artık Outlook'ta