Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır: “Bölgemiz, dünyanın en güzel bölgelerinden birisidir.”
 Reklam
DÜNYANIN EN GÜZEL BÖLGESİ
27 Haziran 2008 Cuma 11:04
Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır: “Bölgemiz, dünyanın en güzel bölgelerinden birisidir.”

 Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

       Rize iline bağlı Çayeli ilçesi Rize ilinin her yönüyle en büyük ilçelerinden birisidir. Çayeli; milli eğitim alanında özel teşebbüsün yaptırdığı özel okulların çokluğu ile dikkat çekmektedir. Belediye Başkanı Rıza Çakır ilçede bulunan resmi kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri ile iyi bir diyalog kurarak ilçede birlikteliği sağlamıştır. Başkanın bu yaklaşımı sayesinde ilçede yapılan hizmetlerde olumlu gelişmeler olmuş ve başarılı belediye başkanlığı görevini sürdürmüştür.

       Bu yüzden Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır şu önemli mesajı veriyor.”Halk sizi sevmese dahi, arkanızdan takdir etmesi gerekir. TBMM üyelerinin % 80’nin seçiminde yerel yönetimlerde çalışmış olmak şartı aranmalıdır. Başarılı olmak için halkın içinden gelmek gerekir. Belediye başkanı halkın içinde olmalı ki halkın dertlerini bilsin.” Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır, Çayeli ve belediye başkanlığı konulu yaptığım röportajda şunları söyledi:

Çayeli’nin adı şarkılarla ve türkülerle duyulmuştur 

      “Çayeli Türkiye’nin önde gelen ilçelerinden bir tanesidir. İnsan potansiyeli bakımından oldukça ileridedir.  Sanayide, ticarette, siyaside, bürokraside başarılı olmuş birçok insan yetiştirmiştir. İnsanlarımızın % 70’i gurbette yaşarlar. Bunlar ekonomik durumdan iyi yerde bulunmaktadırlar. İlçedeki birçok tesis, hayırsever iş adamları tarafından yapılmıştır. Çayeli’nin adı şarkılarla ve türkülerle duyulmuştur. Göreve geldiğimde adı kadar güzel değildi. Çevre düzenlemelerinde, alt yapıda, üst yapıda çevre ve görüntü kirliği vardı. Göreve başladığımızda önce sorunları tespit ettik. Bunlardan en önemlisi 3 km. olan iç yolumuz çok kötüydü. Sahilin bütün dolgusu buradan yapılmıştı ve araçların gitmesi mümkün değildi. İlçe merkezi yolu köy yollarından daha kötüydü. Bu yolla ilgili iyi bir mücadele verdik ve başarılı olduk. Bu yolu her yönüyle mükemmel bir hale getirdik. Rize Belediyesi ve 12 belediyenin ortak olan Andon Suyu projemiz vardı. İkinci büyük ortağı olan ihalesi yapılmayan bu projenin bizimle ilgili içme suyu ishale hattı 7 trilyon 600 milyara ihalesi yapıldı. İhale bedelini çok bularak yeni bir ihale yaptık. Yaptığımız yeni ihale ile bu işi 4 trilyon 600 milyara verdik.

Çalışmalar Çayeli’ne ciddi güzellikler kattı 

       Yaptığımız bu ihale ile iki güzergâh değişikliği yaparak bu işi 3 trilyon 900 milyara bitirdik. Sadece bir ihale ile belediyeyi 3 trilyon 700 milyar kara geçirdik. İlçemizde şu an Andon Suyu akmaktadır. İlçe merkezinde ve çevrelerde bataklık ve çamur içinde olan yerlerin alt yapısını ve dolgusunu yaptırdık. Buraların çevre düzenlemesini yaptık. Halkımız sahildeki peyzaj çalışmaları sonucu buralarda mutlu bir şekilde oturmaktadır. Bu çalışmalar Çayeli’ne ciddi güzellikler kattı. Çayeli’ne Hizmet İçi Tesisi kazandırdık. Daha önce yapılan bu binanın donanımını yaptırdık. Bu nedenle Türkiye’nin en önemli Hizmet İçi Eğitim Tesisi Çayeli’ndedir. Bu tesise her hafta 100–120 arasında eğitim çalışanı gelmektedir. Bu tesise gelen insanlar Çayeli’ne renk katmaktadırlar ve ilçemizin tanıtımına da vesile olmaktadırlar. Bu tesisin bulunduğu kısımda bulunan 14 dönümlük bataklık alanın çevre düzenlemesini ve dolgusunu yaparak, buraya Türkiye’de mimari yönden örneği olmayan büyük bir kültür merkezi yaptık. Bu kültür merkezinde her türlü kültürel faaliyetin yapılacağı 700 kişilik bir salon, sergi, salonu, jimnastik salonu, kütüphanesi, internet salonu, harika beş yıldızlı bir misafirhanesi bulunmaktadır.

Beş yıldızlı kültür merkezi 

       Buraya aynı zamanda beş yıldızlı kültür merkezi diyoruz. Bu kültür merkezi ilçemizin şeklini ve şemailini değiştirmiştir. Çayeli’nin girişi olmamıştı. Çayeli’ni 3,5 km. dışarıdan olan girişini değiştirdik, üç yerden daha giriş aldık. Yeni bir kavşak yaptırdık. Bu da Çayeli’nin şeklini değiştirdi. 150’nin üzerinde duvar ve 45 ayrı yerde beton yol yaptırdık. Asfaltlama ve kanalizasyon çalışmalarını yaptırdık. 14 tane çocuk parkı yaptırdık. İlçeden geçen sahil yolunun 11 km ışıklandırılmasını yaptırdık. Bu ışıklandırma geceleyin Çayeli’ne ayrı bir güzellik katmaktadır. Çayeli spor stadının sentetik yapılanmasını sağladık. Şu anda onbin metrelik beton yol çalışmamız ve 5000 metrekarelik parke çalışmamız var. Bunlar yaptıklarımız hizmetlerin sadece bir bölümüdür. Çevre görüntüsü teşkil eden 200’ün üzerinde binanın sıvasını ve boyasını yaptırdık. Böylece ilçede görüntü kirliliği giderek harika bir ilçe oldu. Bu yüzden ilçe dışında bulunan gurbetçilerimiz ilçeye geldiklerinde bizi tebrik ediyorlar. Bizde ilçemizin bu güzel görünüşünden gurur duyuyoruz. Eksikliklerimizi çalışmalarımızla gidereceğiz.

 İlçemizde turizm adına güzel gelişmeler var 

        İlçe merkezinde bulunan kaymakamlık ve jandarma binalarının kaldırılması çalışmalarının sonuna geldik. Bunların yerlerine soysal amaçlı park yapacağız. İlçe iç kısmında olan araç terminali tehlike arz ettiğinden ilçe dışına alacağız. İlçemizde bulunan Eğitim Fakültesine matematik ve gece bölümü açıldı. Böylece Eğitim Fakültesinin 650 olan öğrenci sayısı, üç yıl sonra 2500’e çıkacaktır. Öğrenci sayısının artması ilçeye ekonomik ve kültürel alanda katkı sağlayacaktır. Bu yüzden Eğitim Fakültesin geliştirmeyi düşünüyoruz. Bölgemiz dünyanın en güzel bölgelerinden birisidir. İlçemizde turizm adına güzel gelişmeler var. 870 dönümlük hazineye ait olan araziyi Bakanlar Kurulu kararı ile turizm merkezi ilan ettirdik. Bu Çayeli ilçemizin geleceği için çok önemlidir. Çayeli ilçesine istihdama yönelik çalışmalarımız vardır. Adalar mevkiinden geçen karayolu yolu ağına bir köprü yaptırarak, burada bulunan 200 dönümlük araziyi sanayi bölgesi yapmayı düşünüyoruz.

Karadeniz Bölgesinde örneği olmayan plajımız var

       İlçemizde Karadeniz Bölgesinde örneği olmayan tünel mevkiinde bulunan halk plajı ve Liman köyde bulunan aile plajımız bulunmaktadır. Aile plajında plaj voleybolu bulunmaktadır. Halk plajımıza aynı anda 2000–3000 kişi girecektir. Bu plajımız bu yıl hizmete açıyoruz. İlçeden geçen sahil karayolu Çayeli’nin denizle irtibatını kesmiştir. Bu nedenle sahil kısmına 5,5–6,5 metre eninde yaya yürüyüşünün yapılacağı yer düşünülmektedir. Böylece Çayeli’ni sahile açacağız. Karayolunda bir olan üst geçit sayısı üçe çıkacaktır. Çayeli Belediye Kültür Merkezinin bahçesine istihdam amaçlı, Türkiye’de sadece İstanbul’da olan yörede bulunan hayvanların maketlerinden oluşan bir yaban hayvan müzesi yapacağız. Bununla ilgili protokol imzalandı. Bu proje hayata geçtiğinde ilçemize ekonomik anlamda istihdam sağlayacaktır. Sahilimize de tesisler yaparak turizme açmayı düşünüyoruz,

İlçenin ve insanların menfaati olarak bir araya geliriz 

       İlçemizde; Türkiye ve Ankara’ya örnek olabilecek bir güzellik var. Kaymakamlık, askeriye, sivil toplum örgütleri ve bütün siyasi partiler hepimiz bir aradayız. İlçenin ve insanların menfaati olarak bir araya geliriz ve en güzel kararları alırız. Ayrı olan hiçbir şeyimiz yoktur. Bu belirttiğim insanlar hep aynı görüştedir. Allah bozmasın, çok güzel bir uyum var. Bu uyumdan biz ve Çayeli halkı memnundur. İlçedeki bu güzel uyum ilçenin bu kadar hızlı gelişmesine ve hizmet almasına sebep olmuştur. Bizde bundan mutluluk duymaktayız. İnsanlar farklı, farklıdır. Hepsinin kültür yapısı ayrıdır. Herkes ayrı bilgi ister. Önemli olan insanları tanımaktır. Onu tanıdıktan sonra, ona nasıl davranacağını belirlersin.

Belediye başkanı halkın içinde olmalı ki halkın dertlerini bilsin

       Herkese aynı davranamıyorsun. Herkesin anlayabileceği dilden konuşmak çok önemlidir. Belediye başkanı halkla iletişim kurmalıdır. Halkın içinde olmalı ki halkın dertlerin bilsin. Aslında her dönem aynı insanlar siyasilere, belediyeye gider. Gerçek ihtiyaç sahipleri size ulaşmaz, onlar haya sahibidir. Bizim yaptığımız; gerçek ihtiyaç sahiplerini araştırarak, bulunduğu yerlere gidip, yapılan hizmeti ayaklarına getiriyoruz. İnsanlar eğitim adına başarılıdır ama fakir olduğundan okuyamaz. Bu nedenle okuyamayan birçok insanı dershaneye verdik ve üniversiteye gönderdik. 450 üniversite öğrencisine burs temin ettik. Bunlar ilçe adına geleceğe dönük çok güzel yatırımlardır. Vatandaşın iyi ve kötü gününde mutlaka yanında olmaya çalışırız. Kısaca herkesin yanındayız. Ben öğrenciliğimden bu tarafa aktif ve soysal bir insanım.

TBMM üyelerinin % 80’ninde  yerel yönetimlerde çalışmış şartı aranmalı 

      Aktivitem olduğu için, belediye başkanlığı yapmam teklif edildi. Belediye Başkanlığında başarılı olursun dediler. Belediyecilik ve yerel yönetim çok önemli bir hizmettir. TBMM’ni oluşturacak milletvekillerinde % 80’nin mutlaka yerel yönetimlerde çalışmış olması şartı aranmalıdır. Halkın içinde 24 saat kalan, halkın gerçek ihtiyaçlarını ve çeşitliğini bilen, çeşitli kültürlerini, dertlerini bilen, onlar derman olan milletvekillerinin TBMM ‘de olması Türkiye’nin gelişimi için daha önemlidir. Bürokratların birçok alanda teknik olarak bilgileri olabilir ama varoşlardaki bir fakirin hangi şartlarda yaşayabildiğini bilemeyebilir. Bunun için yerel yönetim çok önemlidir. Belediye Başkanlığı görevi çok zor bir olaydır. 24 saat halkınla berabersin. Belediye ile ilgili olsun veya olmasın her şey size gelir ve bu işi çözmeniz gerekir. Aynı zamanda ilçenin psikologusun, doktorusun, ilçenin uzlaştırıcı görevini yaparsın, sorunların çözümünü siz üreteceksiniz.

Vatandaş bizi sevmese dahi, arkamızdan takdir etmesi gerekir

       Kısacası vatandaşın derdiyle dertlenen, neşesiyle neşelenen, kendini onlara adayan ve en önemlisi güvenilir, dürüst olman gerekir. Bu özellikleri taşıdığınızda işler kendiliğinden kolaylaşıyor. Belediye Başkanlığı görevinde çok zorluk çekiyorsunuz. Fakat yaptığınız eserler öne çıkmaya başlayınca, insanlar onlardan istifade etmeye başlayınca çok mutlu oluyorsunuz. Bu mutluluk çektiğiniz sıkıntıları size unutturuyor. Vatandaş bizi sevmek zorunda değil, sevmeyebilir Ama sevmese bile bizim arkamızdan takdir etmesi gerekir. Hırsızlık yapmayan, güvenilir, dürüst, çalışıyor demesi çok önemlidir. Bu nedenle belediye farklı bir yerdir. Başarılı belediye başkanı olabilmek için önce güvenilir, dürüst, söylediğini yapan, söylediği sözde duran özellikte olmak gerekir. Vatandaş çok iyi takipçidir. Yaptığı sözü yerine getirebiliyor mu? , rolmü yapıyor?,  samimimidir diye sizi iyi izler.Ancak çalışmalarında zirveye çıktığın zaman; dostların arttığı gibi, düşmanlarında artar. Bu arada sevenin ve sevmeyenlerinde olur. Siz herkese eşit mesafede davranmak zorundasınız. İlçemde hiçbir vatandaş bana başkan siyasi davrandı, oy vermediğim için beni dışladı diyemez. Herkes benim için aynıdır.

Haklı olan kimsenin başımızın üstünde yeri var 

       Haklı olan kimsenin başımızın üstünde yeri var. Onlara hizmetkârız. Haksız olan hiçbir kimseyle beraber olmadık ve olmayacağız. Dürüst ve doğru insanlar zaman zaman sallanırlar ama asla yıkılmazlar. Onun için güvenilir, dürüst, doğru, çalışkan olmak gerekir. Bunları yaptığınız zaman vatandaş sizi sevsin, sevmesin zaman içerisinde herkes sizi takdir etmeye başlıyor. Görev yaparken eğitimci olmanın büyük faydasın gördük. İnsanların ruh halinden anlayabiliyoruz. Bizler insana şekil veren insanlardanız. İnsan, para, zaman yönetimi çok önemlidir. Bu üçünü adaletli bir şekilde yaptığınız zaman her şey kendiliğinden çözülüyor. Biz burada çok güçlüyüz, gücümüzü adaletimizden alıyoruz. Adaletli kara alıp, adaletli şekilde uyguladığınız zaman, herkes hakkına rıza gösteriyor. Ama ayrımcılık yaptığınız zaman kendi kendinizi yıkarsınız. Bunu hiç yapmadık, yapmayı da düşünmüyoruz. “

www.ilkercakan.tr.gg
Etiketler : DÜNYANIN, EN, GÜZEL, BÖLGESİ,Bu Haber Toplam 4958 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9397
Haberler artık Outlook'ta