Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Domatesin faydalarından biride antioksidan gıda ürünleri içerisinde en güçlü ihtivaya sahip olanlardandır. Bu neden
 Reklam
Domatesin Hayati Faydaları
02 Mayıs 2015 Cumartesi 12:20
Domatesin faydalarından biride antioksidan gıda ürünleri içerisinde en güçlü ihtivaya sahip olanlardandır. Bu nedenle tam bir kalp ve damar dostudur.

Domates gerek Türk mutfağının gerekse dünya mutfaklarının vazgeçilmez öğelerinden biridir. Bunda elbette ki insanların damaklarında önemli bir yere sahip olmalarının yanında bir şifa kaynağı olması da etkili olmaktadır. Eski çağlardan beri pek çok derde derman olduğu bilinen domatesin mutfaklarda kendisine derin bir yer edinmesi, birçok dengeyi de sağlayan bir durumdur.

 

Kadınların mutfağından eksik olmamasını istediği ürünlerin başında yer alan domates, lezzetinin yanında mucizevî yapısıyla da insanlara hizmet vermektedir. Elbette ki yaratılan tüm gıda ürünleri birtakım amaçlara hizmet etmektedir ve şifa kaynağı olmaktadır. Ancak bunlar arasında domatese özel bir yer ayırmak gerekmektedir. Çünkü domatesin faydaları sayfalara sığamayacak kadar çoktur.

 

1- Kalp ve Damar Sorunları: Domates, antioksidan gıda ürünleri içerisinde en güçlü ihtivaya sahip olanlardandır. Bu nedenle tam bir kalp ve damar dostudur. Bilindiği üzere antioksidan yapıya sahip gıdalar kanı temizleme özelliği sergilerler. Kanın içerisinde dolaştığı ve pompalandığı organlar ve uzuvlar ise kalp ve damarlardır. Yani kanın asıl mekânı, kalp ve damarlardır. Kalp ve damar hastalıklarının en temel nedenleri ise kan kaynaklıdır. Kanın temiz olması, kalp ve damarı rahatlatmaktadır. Bu bakımdan antioksidan yapısıyla kanı temizleyen domates, kalbe ve damarlara da sağlık katar. Ayrıca domates, içeriğindeki kırmızı pigmentler vasıtasıyla vücudun kan üretimini de destekler.  

 

2- Kansere Karşı Tedbir: Domatesin antioksidan yapısından bahsetmiştik. Vücuttaki kanın temizlenmesi, kalp ve damarların sağlıklı tutulması ise kanser riskini azaltan etkenlerdir. Kanser kendisine çoğu zaman sağlıksız vücutları seçer; böylece güçlü bir karşı koymayla karşılaşmaz. Oysa antioksidan alımının çok olduğu vücutlar sağlıklı vücutlardır. Dolayısıyla domatesi bol tüketen vücutlar kansere karşı direnç kazanmaktadır. Araştırmalar özellikle prostat kanseri ve akciğer kanseri üzerinde domatesin ciddi bir önleyici kimliği sergilediğini belirtmektedir.

 

3- Kemik Sağlığı ve Kalsiyum Eksikliği: Kemik sağlığı denince akla ilk olarak kalsiyum minerali gelecektir. Çünkü kemiklerin oluşumu büyük oranda kalsiyuma bağlıdır. Ayrıca kalsiyumun yetersiz alınması kemiksileri, dişlerin ve eklemlerin de sağlıksız olmasına sebep olmaktadır. Domatesin içerdiği kalsiyum ise pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Yapısı itibariyle bir kalsiyum deposu olacağı düşünülmeyen domates, en güçlü kalsiyum kaynaklarından biridir. Ayrıca içerdiği likopen maddesi de domatesin kemiklere olan faydalarını arttırmaktadır. Bu bakımdan herkesin domates tüketmesi önem arz etmektedir. Özellikle de gelişme çağındaki çocukların ve menopoz öncesi dönemdeki kadınların bu konuya dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

 

Domatesin faydalarının sayılmasının pek de kolay olmadığını belirtmiştik. Ancak en belirgin faydalar olarak üç başlığı sıralamamız mümkündür. Ayrıca belirtmek gerekirse domates A, C, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan sorunlar için de domates kullanımı önemlidir. Potasyum, magnezyum, demir ve fosfor mineralleri de domatesi önemli kılan etkenler arasındadır. Daha detaylı bilgi almak için faydalarizararlari adresimizde yer alan yazılarımızı inceleyebilirsiniz.  
Etiketler : Domatesin, Hayati, Faydaları,Bu Haber Toplam 2126 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9475
Haberler artık Outlook'ta