Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

İstanbul’un 264 yıllık su terazisi cami altından çıktı
 Reklam
Cami zemininde su terazisi
26 Nisan 2012 Perşembe 14:16
İstanbul’un 264 yıllık su terazisi cami altından çıktı

Nuruosmaniye Camisi’nin restorasyonu sırasında, cami ile temeli arasına su terazisi ve yağmur sularının drenajını sağlamak amacıyla inşa edilen 18 metre yükseklikteki muhteşem galeri gün yüzüne çıktı

İstanbul’un 264 yıllık su terazisi, kentin ikinci tepesinde yükselen Nuruosmaniye Camisi’nin altından çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Nuruosmaniye Camisi’nin restorasyonu sırasında, cami ile temeli arasına su terazisi ve yağmur sularının drenajını sağlamak amacıyla inşa edilen 18 metre yükseklikteki muhteşem galeriyi gün yüzüne çıkardı.

Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, Nuruosmaniye Camisi’nin yapımına 1748 yılında 1. Mahmud döneminde başlandığını ve 7 yıl sonra 3. Osman döneminde tamamlandığını belirtti.

Camiye, hem 3. Osman’a atfen hem de içindeki ışık dolayısıyla ”Nuruosmaniye” denildiğini anlatan Özekinci, caminin kubbesinde de ”Allah göklerin ve yerin nurudur” ayetinin yazdığını vurguladı.

Nuruosmaniye Camisi’nin, Osmanlı’nın klasik dönemden modern dönemine geçtiği aşamada, barok usulü ile yapılan ilk camilerden biri olduğunu belirten Özekinci, caminin özelliklerini şöyle anlattı: ”Caminin, sanat tarihi açısından da önemli bir yeri var. Özelliklerine bakıldığında mihrap çok köşeli ve farklı bir kubbe ile örtülmüş. Avlu revakları ’U’ şeklinde. Yani klasik dönemde rastlanan camilere benzemiyor. Caminin, kendine has bir özelliği var. Minareler genelde ahşap ve kurşunla örtülüdür. İlk kez burada taş alemleri görüyoruz. Hünkar mahfiline dışarıdan çıkış var. Mahfil, padişahların atlarıyla çıkabilecekleri şekilde düzenlenmiş.” Özekinci, Nuruosmaniye’nin, hat yazıları, altın varakları ve ahşap işlemeleriyle müthiş bir cami olduğunu vurgulayarak, cami içinde Fetih ve Nur suresinden kuşak yazıları bulunduğunu söyledi.

Orijinal kalem işleri de gün yüzüne çıktı

Restorasyon sırasında caminin tamamının elden geçirildiğini ifade eden Özekinci, çalışmalar sonucunda kubbelerde orijinal kalem işleri bulunduğunu bildirdi.

Özekinci, ”Restorasyon sırasında caminin yapıldığı tarihteki kalem işleri bulduk ki, bu çok güzel bir olay. Her dönemin kalem işini koruduk. Şu anda bunları dönemler halinde görmek mümkün” dedi.

Cami içinin mermerle kaplı olduğunu, zaman içinde mermerlerde çatlama ve islenme oluştuğunu anlatan İbrahim Özekinci, ”Mermerler simsiyahtı. Bilim kurullarının kararları doğrultusunda mikro kumlama yöntemiyle mermerler, 260 yıl öncesindeki güzelliğine kavuştu” diye konuştu.

18 metre yüksekliğindeki muhteşem galeri

Özekinci, caminin restorasyonu sırasında, cami ile temeli arasına su terazisi ve yağmur sularının drenajını sağlamak amacıyla inşa edilen 18 metre yükseklikteki muhteşem galerinin de ele alındığını belirtti.

Caminin avlusundaki küçücük kapısından girenleri muhteşem mimarisi ve ambiyansıyla karşılayan galerinin yapım hikayesi şöyle: ”Cami inşa edilmeden önce cami arsasının orta yerine kılavuz kuyu kazılarak, zemin şartları hakkında bilgi edinildi. İnşaat sahası 16,5 metre derinliğinde kazılınca, yeraltı su seviyesine rastlanıldı ve su seviyesinden itibaren 1,5 metre daha kazıldı, bir kaç yere tulumbacı mikrasları kuruldu. Bütün inşaat sahasına uçları demirli 2,63 metre uzunluğunda ahşap kazıklar çakıldı. Bu kazıkların üzerine moloz, horasan kireçten oluşan bir rıhtım yapıldı. Bu rıhtımın üzerine ayaklar ve ayakların aralarına da sarnıç gibi odalar inşa edildi. Kazıkların üstüne yapılan rıhtım, bugünkü anlamda radyedir. Radye üzerine ayaklar ve daha sonra da tonozlu odalar inşa edilerek bahçe seviyesine çıkıldı. Cami 18 metre derinliğindeki bu alt yapı üzerine inşa edildi. Caminin bodrumunda secde döşemesi altında 12 tonozlu oda bulunuyor.”

”Galeri girilemeyecek haldeydi”

Restorasyon çalışmalarına başlandığında, 264 yıllık galerinin toprak ve moloz atıklarıyla dolu ve çamur deryası halinde olduğunu gördüklerini belirten Özekinci, şöyle konuştu: ”Galeri, tanınamayacak ve girilemeyecek haldeydi. İşe başlamadan önce kamyonlarla tonlarca çamur, moloz attık. Kapalıçarşı’nın tamirat çalışmaları sırasında pencerelerden moloz, toprak ve atıkların buraya atıldığı söyleniyor. Bakıldığında burası balçıktan geçilemiyordu. Önce temizlik çalışması yapıldı, sonra galeri ortaya çıktı. Galerinin zemininde müthiş bir kuyu sistemi yapılarak, hem atık suların dışarıya gönderildiğini ve caminin sudan arındırıldığını hem de su taksimatları sırasında su terazisi görevi gördüğünü anlıyoruz. Bu yapı şimdi temizlendi.”

Galerinin tamamen eriyen ahşap hatılları ve demir gergilerinin yenilendiğini ve sağlamlaştırıldığını ifade eden Özekinci, caminin statik açıdan da güçlü hale getirildiğini, deprem açısından da gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

”Camiyi Haziran ayında ibadete açmayı planlıyoruz”

Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü Özekinci, caminin altındaki harikulade galerinin varlığından konuyla ilgili akademisyenlerin haberdar olduğunu ama bugüne kadar kapalı kaldığını kaydederek, ”Sarnıç görünümündeki galeri, başlı başına gezilip görülecek bir yer. Burayı işlevsel ve kullanılır hale getirmek, kültürel olarak da hizmete sunmak istiyoruz. Galeri, özellikle Türk ve Osmanlı sanatları sergileri için kullanılabilir” dedi.

İbrahim Özekinci, eski eser restorasyonlarında süre vermenin mümkün olmadığını belirterek, camiyi en geç Haziran ayında ibadete açmayı planladıklarını bildirdi.  • Google'a kaydet
  • digg'e kaydet
  • delicious'a kaydet
  • FriendFeed'de paylaş
  •  
  • facebook'ta paylasEtiketler : istanbul, tarihi, eser, su, terazisi,Bu Haber Toplam 2482 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9813
Haberler artık Outlook'ta