Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Güneysu Kaymakamı Suat Demirci: “Bölgede bir örnek olacak”
 Reklam
Bölgede bir örnek olacak
17 Mart 2009 Salı 04:06
Güneysu Kaymakamı Suat Demirci: “Bölgede bir örnek olacak”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

    Güneysu, Rize iline bağlı bir bucak merkezi iken 1987 yılında ilçe olmuştur. Güneysu ilçesinin eski adı ve halk arasında da yaygın olarak kullanılan ismi Potomya'dır. Çünkü Karadeniz bölgesinde kaynağını dağların kuzeyinden alan birçok kısa mesafeli, gür akışlı akarsulardan olan Taşlıdere Havzasının iki önemli kolu olan Salarha Deresi ve Potamya deresi arasında kaldığından bu ismi almıştır. Toplam 22 köyü, 7 mahallesi olup, ilçe merkezi nüfusu 3.800–4.000 civarındadır.  Başbakanımızın telkinleriyle de ilçe merkezinde yöresel mimariyi uygun yapılar yapılmaktadır.

    Güneysu Kaymakamı Suat Demirci, çalışkan, görevine son derece bağlı, halka diyalogu iyi bir seviyede olan kaymakamlarımızdandır. “Kaymakamların, kamu yöneticilerinin başarılı olması için yörenin lideri olmalıdır. İnsanlara profil, ufuk açması gerekir. Halkla iç içe olması, halkın sorunlarını halkla birlikte çözmesi gerekir.” diye söyleyen Güneysu Kaymakamı Suat Demirci, Güneysu ve yönetim anlayışı konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

İlçemizde yaklaşık 30–35 tane çay fabrikası vardır 

     “Güneysi ilçesinde kültürel yapı olarak Karadeniz kültürü hakimdir. Ekonomik olarak da çay tarımı yapılır. İlçemizde yaklaşık 30–35 tane çay fabrikası vardır. Bunun iki tanesi ÇAYKUR’un tesisleridir. Diğer 33 fabrika özel sektöre aittir. Bunlara kaynak sağlayan çay üreticileri vardır. İlçemiz halkının geneli çay üretimi ile uğraşmaktadır. Kişisel tüketime yönelik olarak çok az sayıda kişi hayvancılıkla uğraşmaktadır. Sadece çay üretimine yönelik sanayi sektörü vardır.

Çok güzel bir hizmet açılımı yapılmıştır

    İlçemizin toplam 22 köyü vardır. İlçe merkezi 7 mahalleden oluşmaktadır. Son yapılan nüfus sayımlarına göre şehir merkezi nüfusu 3.800–4.000 civarındadır. Köylerimizle beraber toplam nüfusumuz 14.000–15.000 civarındadır. Köylerimizde KÖYDES projesi ile çok güzel bir hizmet açılımı yapılmıştır. Köylerimizin bir kısmının yollarının betonlaması yapılmıştır. Şu an bizde köy yollarımızın betonlamasını yapıyoruz. Köylerimizde su konusunda çalışmalarımız vardır.

Proje faaliyete geçtiğinde bölgede bir örnek olacaktır

   Karadeniz Bölgesindeki köylerdeki çöplerin toplanması ile ilgili olarak bazı meslektaşlarımızın projeleri vardır. Bu proje gereği çöpler ortak toplanıyor ve belediyenin belirlediği yere döküyoruz. Böylece köylerimizi temiz tutmaya çalışıyoruz. Bir köyümüzün kanalizasyonunun döşenmesi konusunda daha bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışma şu an bitmiş durumdadır. Sadece şebeke olarak evlere bağlanması kaldı. Bu nedenle on bin metre şebeke borusu döşenmiştir. Ayrıca bin kişiye hitap eden foto steptik çukur oluşturulmuştur. Bunun yanında doğal arıtma alanı yapılmıştır. Daha sonra dereye arıtılmış şekilde akacaktır. Bu projenin maliyeti yaklaşık 670.000 Euro civarındadır. Bu proje faaliyete geçtiğinde bölgede bir örnek olacaktır.

Yöresel mimariye hitap eden yapıların yapılması konusunda

Başbakanımızın telkinleriyle de bir anlayış vardır 

    Halk Eğitim Merkezinde İŞKUR birlikte ortak çalışma olarak kuaförlük kursu projemiz vardır. İlçemizde yaklaşık 7 tane ilköğretim okulu vardır. Anadolu Lisesi, Lise ve İmam-Hatip lisemiz vardır. İlçemizin genel olarak güzel gezilecek yerleri vardır. Turizm olarak Han Düzü yaylamız vardır. Yapılacak çalışmalarla Handüzü Yaylası turizm yönünden gelişir. İlçemizde yöresel mimariye hitap eden yapıların yapılması konusunda Başbakanımızın telkinleriyle de bir anlayış vardır. Bununla ilgili ilçemizde yeni yapılan binalar vardır. Bununla ilgili yöresel mimariye uygun İMK İlköğretim Okulu ve Anadolu Öğretmen Lisesi  vardır. İnsanımıza örnek olması için böyle bir çalışmalar vardır.

Başarılı olması için yörenin lideri olmalıdır

    Kaymakamların, kamu yöneticilerinin başarılı olması için yörenin lideri olmalıdır. İnsanlara profil, ufuk açması gerekir. Halkla iç içe olması, halkın sorunlarını halkla birlikte çözmesi gerekir.”

www.ilkercakan.tr.gg

   

 

 

 
Etiketler : Bölgede, bir, örnek, olacak,Bu Haber Toplam 3965 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0379
Haberler artık Outlook'ta