Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer; "Karabük Batı Karadeniz Bölgesinin merkezi"
 Reklam
BATI KARADENİZ'İN MERKEZİ
31 Mayıs 2008 Cumartesi 19:08
Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer; "Karabük Batı Karadeniz Bölgesinin merkezi"

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

      Cumhuriyet kenti Karabük; tarih, turizm, sanayi, ormanlarıyla ülkemiz ve dünya literatüründe yer almış bir ilimizdir. Sanayide Karabük Demir ve Çelik Fabrikası ile turizmde ise tarihi Safranbolu evleri ile marka olmuştur. Karabük, ulaşım yönünden Ankara ve İstanbul’a yakındır. Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer kurduğu Sosyal Dayanışma Merkezi halkla diyalogda zirveyi yakalamış. Karabük’te halkın sevgisini ve sempatisini kazanarak her şeyi yapmış. Bununla ilgili Türkiye örneği projeler uygulamıştır. Belediye Başkanı Hüseyin Erer, ilin ekonomik, soysal, turizm yönünden kalkınması için tüm projeleri uygulamaya koymuş. Kısaca çalışkanlığı, samimiyeti ve dürüstlüğü ile Karabük halkının sevgisini ve takdirini kazanmış. Belediye Başkanlarının halka iletişimde başarılı olabilmeleri için de tavsiyelerde de bulunarak şunları söylüyor;

          Genellikle halkla beraberiz. Halkla ilişkilerde vatandaşın ölçüsü şu; benim ihtiyacım olduğunda ulaşabilirmiyim? Vatandaş size ulaşırsa, siz onun belediye başkanısınız. Kendini yüksek gören, halka değişik muamele yapan, vatandaşın, garibin bir talebi olduğunda onu azarlayan, görüşmeyen veya randevu vermeyen, ulaşılmaz pozisyonlar çizen insanları halk vicdanında kabul etmez. Böyle davranan insanların peşinde sen iyisin diyen insanlar vardır. Ama büyük çoğunluk onu söylemez. .” Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer, Karabük konulu yaptığım röportajda şunları söyledi:

Modern bir Cumhuriyet kenti 

      “Karabük; Batı Karadeniz Bölgesinin merkezi durumunda olup, Ankara’ya 200 km., İstanbul’a 360 km., Zonguldak’a 110 km, Bartın’a 80 km, Kastamonu’ya 110 km., Çankırı’ya 180 km. mesafede olan genç Cumhuriyet kenti, sanayi ve orman, turizm kentidir. Türkiye Ağır Sanayisinin başkentidir. İlimizde ağır sanayi hamlesi 1937 yılında başlamıştır. Bu tarihlerde 13 mahallesi olan ve mezralık olan Karabük, bugün 40 bin hanesi , 110 bin nüfusu olan modern bir Cumhuriyet kentidir. Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları özeleştirme ile birlikte, ürettiği ürünlerle destan yazıyor. Fabrika; 2006 yılında 106 trilyon, 2007 yılında 124,6 trilyon kar ederek, bu dönemde de 300 milyon dolar yatırım gerçekleştirdi. Devlete olan borçlarının büyük bir kısmını ödedi ve günü gününe ödemeye devam ediyor. En büyük yatırım 150 milyon değerindeki üretime başlayan ray ve profil haddehanesi yatırımıdır. Balkanlar, Orta Doğu, Güney Kafkaslar, Güney Avrupa,  Afrika’nın tamamında 72 m. boyunda hızlı tren için ray ürüten tek fabrikadır.          

Karabük orman ve turizm kenti 

      Daha önce ülkemizin ithal ettiği,650 mm. I ve U profilleri, 200 mm. silindir üretimi yapılmaktadır. Fabrika yaptığı yeni yatırımlarla 24 ayrı ürün üretebilmektedir. 2002 yılında 45 bin ton sıvı çelik üreten Kardemir, geçen yıl 1 milyon 50 bin ton üretim yaptı. Bu yıl ise 2 milyon ton hedeflenirken, 2009 yılında 3 milyon ton hedeflenmektedir. Kardemir’in güçlenmesi ile birlikte çevredeki haddehanelerde daha da güçlenecektir. Organize Sanayi Bölgemizde de ciddi yatırımlar başladı. Yapılan bu çalışmalar Karabük’ün geleceği açısından önemlidir. Karabük’te bulunan haddehaneler 2006–2007 yılında üretimlerini iki katına çıkardılar. Karabük orman kenti olup, Türkiye’de % 68,8 oranla en çok orman alanına sahip ildir. Karabük’te yılda 1 milyon metreküp orman ürünü üretilmektir. Dünya’da korunması gereken 9 ormandan birisi Yenice Bölgesi adı altında Karabük ormanlarıdır. Karabük’te orman serveti her geçen gün artmaktadır.

          Köylerin boşalması ve ağaç dikimi nedeniyle orman oranının artması kendiliğinden olmaktadır. Karabük’te son beş yılda 10,5 milyon adet fidan dikimi yapılmıştır. Karabük il merkezine 199 çeşit, 110 bin fidan dikilmiştir. Karabük orman kenti olup, ormanları kaliteli, koru ve karışık ormanlardan oluşmaktadır. Karabük aynı zamanda turizm merkezidir. Safranbolu UNESCO’nun dünya miras listesine aldığı bir şehirdir. Safranbolu’ya yabancı turistlerden en çok Japonlar geliyor. Eskipazar ilçesinde erken Roma dönemine ait iki adet yeraltı şehri vardır. Yenice ilçesi % 80’ ormanlarla kaplı olduğu için burada da eko turizmi uygulanmaktadır. İl merkezinde 2000 m. yükseklikteki kel tepeye kayak tesislerinin yapılması Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce planlamaya alındı. Ovacık ilçesinde kaya mezarları, Eflani ilçesinde tümülüsler yer almaktadır.

Türkiye’de ilk defa üniversite öğrenci evleri projesi 

       Karabük’te bize güven insanları mahcup etmeden çalışmalarımızı yaptık. Dönemimizde Karabük sınırları % 73 oranında büyüdü. Çevremizde bulunan mahalle ve köyleri arazileriyle birlikte belediyemiz sınırları içine aldık. Böylece Karabük’ün geniş bir alana yayılmasını sağladık. Yeşil alan miktarını ikiye katlayarak, 116 bin metrekare yeşil alan yaptık. Diğer büyük oranda alt yapı çalışmalarını gerçekleştirdik. Yıllarca tamamlanamayan kanalizasyon projesi dönemimizde tamamlanmıştır. Önce % 70 olan su kayıp kaçağını yaptığımız çalışmalarla %20’nin altına indirdik. Dönemizde 50 bin metrekare yol yaptık. 1975 yılında yapılan asfaltın iki katı kadar asfalt yaptık. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile birlikte 6 tane proje yürütüyoruz. Türkiye’de ilk defa üniversite öğrenci evleri projesini yürütüyoruz. Bunun parasını biz ödüyoruz. Yaptığımız öğrenci evlerini Kredi ve Yurtlar Kurumu kiralayacak ve kendi sistemlerine göre yürüteceklerdir. Böylece 1500 öğrenciyi kapsayan modern öğrenci evlerini yapmış olacağız. Orman kent projemizin ise ihalesi yapılacaktır. Soğuksu mahallesinin konutlarını yıkıp, yeniden 3000 tane konut yapmak istiyoruz Devlet Demir Yollarına 100 adet lojman yapmayı düşünüyoruz. Böylece 250 konut içeren modern bir site kuruyoruz.

Sosyal Dayanışma Merkezi kurduk 

       Bu memlekette yaşayan insanlardan birisiyim. Diğer insanlardan farklı değiliz. Onlar gibi olduğumuz için, onlar gibi davranmaya çalışıyoruz. Sosyal projelere önem veriyoruz. Sosyal Dayanışma Merkezi kurduk. 250 aileye biz bakıyoruz. Bunların tüm ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. İlimizde emekli çok olduğu için, emeklilerimize dönük çalışmalar yapıyoruz. Emeklilere ev yapıyoruz. Sosyal Destekleme Projesi kapsamında çeşitli etkinlik yapıyoruz. Bu yüzden halkın içindeyiz, onlardan farklı değiliz. İnsanlara her şeyini bana anlatabiliyorlar. Karabük’te makamıma gelip te, benimle görüşemeyen olmaz. Cep telefonum 24 saat açıktır. ve herkeste vardır. İlimizde cenaze ücretleri tamamen ücretsizdir. Cenazesi olan vatandaş sadece bize bildirir. Ondan sonra cenaze ile ilgili tüm işlemleri belediye olarak biz yaparız. Bununla ilgili vatandaştan hiçbir ücret alınmaz.

Vatandaş size ulaşırsa, siz onun belediye başkanısınız 

         Cenaze defin işlemi bittikten sonra vatandaşın evine tekrar giderek taziye ziyaretinde bulunup, bir istekleri olup olmadığını soruyoruz. Kısaca vatandaşın acılı gününde de yanındayız. Tüm düğünlerin tamamına icabet etmeye çalışıyorum. Dönemimde 3707 düğün olmuş, 1208 düğüne gittim. Hacılar hacdan geldiği zaman evlerinde ziyaret ederim. Geçen yıl hacca giden 260 hacıdan, 128’sinin evine gittim. Karabük’te genelde hacılar ailece gittikleri için bu rakam zaten 256 ediyor. Yeni işyeri açanlara, çocuğu askere gidenlere, evlenenlere, çocuğu olanları günlük takip ediyoruz ve ekip olarak onları ziyaret ediyoruz. Genellikle halkla beraberiz. Halkla ilişkilerde vatandaşın ölçüsü şu; benim ihtiyacım olduğunda ulaşabilirmiyim? Vatandaş size ulaşırsa, siz onun belediye başkanısınız. Kendini yüksek gören, halka değişik muamele yapan, vatandaşın, garibin bir talebi olduğunda onu azarlayan, görüşmeyen veya randevu vermeyen, ulaşılmaz pozisyonlar çizen insanları halk vicdanında kabul etmez. Böyle davranan insanların peşinde sen iyisin diyen insanlar vardır. Ama büyük çoğunluk onu söylemez.”  

www.ilkercakan.tr.gg  
Etiketler : BATI, KARADENİZ'İN, , MERKEZİ,Bu Haber Toplam 2968 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0185
Haberler artık Outlook'ta