Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal: “Aydıntepe barajını yapıyoruz”
 Reklam
Aydıntepe'ye baraj yaptırıyoruz
25 Kasım 2008 Salı 14:54
Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal: “Aydıntepe barajını yapıyoruz”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

      Aydıntepe, Bayburt iline bağlı bir ilçedir. Bayburt’un iki ilçesinden birisidir. İl merkezine olan uzaklığı 25 km.dir. İlçenin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Çok verimli arazileri vardır. Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal ilçenin alt yapı sorunlarını çözdükten sonra iş istihdamına ve ilçe ekonomisine katkı sağlamak amacıyla 40 yıldır bir türlü yapılamayan ilçeye 12 km uzaklıkta ilçenin sulama suyu ihtiyacını karşılayacak Aydıntepe barajının temelinin atılmasını sağlamıştır. Aydıntepe halkı bu baraj sayesinde topraklarını ücretsiz sulayacaktır.

       Böylece herkes tarlasını ekecek ilçede ekonomik canlılık olacaktır. Kaymakam Fatih Baysal’ın bu çalışması Aydıntepeliler tarafından sevinçle karşılanmaktadır.

Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal adeta bir proje kaymakamıdır. Rüzgar enerjisi ilgili projeleri vardır. Maliyet ucuz olduğu için Türkiye rüzgar enerjisi üzerinde durmalıdır. Avrupa bunu kullanıyor, baraj yapmaktan daha ucuz diyor. Kısaca Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal yaptığı çalışmalarla ve sunduğu projelerle herkesin dikkatini çekiyor. Aydıntepe Kaymakamı Fatih Baysal, Aydıntepe ve Aydıntepe Barajı , rüzgar enerjisi konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Aydıntepe alt yapı olarak belli bir aşama kaydetti 

      “Aydıntepe alt yapı olarak belli bir aşama kaydetti. AB’den köyleri kanalizasyon yapımı için önemli bir kaynak elde edilmiştir. Geldiğimizde alt yapı çalışması eksik olan iki köyümüzün alt yapı çalışmasını bitirdik. Bu iki köyün önemi büyük köyler olmasıdır. On hanelik köye yatırım yapılmış ama bu köyler ihmal edilmiştir. Köylerimizde genel itibariyle çok büyük bir sıkıntı yoktur. Üretimle ilgili faaliyetleri yürütüyoruz. Köylerde bulunan lise öğrencilerini merkeze taşıma kampanyası başlattık. Böylece ma ddi durumu iyi olmayan öğrencilerimizin eğitim görmesini sağladık. Bu yıl temel hedefimiz üniversite sınavında başarı sayısını artırmaktır. Diğer hedefimiz ise okul öncesi eğitimi geliştirmektir. Okul öncesi eğitimde Türkiye ortalaması % 30’dur. Bizde ise % 75 civarındadır. Yeni bir anaokulu yaptırdık. Bunun çok büyük katkısı olmuştur. Sağlık hizmetinde yeni bir Sağlık Ocağı açarak ihtiyacımızı giderdik. Bayburt aile hekimliği konusunda pilot bir bölgedir. Aile hekimliğine geçildi. Gerekli tedbirleri alarak mevcut sıkıntıları gidereceğiz.

En büyük projemiz Aydıntepe göletidir 

      Aydıntepe Kaymakamlığı-Köylere Hizmet Birliği olarak bu yılki en büyük projemiz Aydıntepe göletidir. Buna küçük barajda diyebiliriz. 200 m. uzunluğunda, 22 m. genişliğinde küçük bir barajdır. Bu Aydıntepe’nin 40 yıllık rüyasıdır. Yıllarca bu barajı yapabilmek için çok büyük girişimlerde bulunulmuştur. Ama bir türlü faaliyete geçirilememiştir. Bizim fazla ödeneğimiz olmamasına rağmen, bir cesaret örneği göstererek bu konuda gerekli temaslarda bulunarak Bayındırlık ve İskan Bakanımızın katkıları, valimizin desteği ile böyle bir çalışmaya girdik. Göletin bulunduğu bölgenin rakımının(2.400 m.) yüksek olması münasebetiyle çalışma şartları kısıtlıdır. Çalışmalara Haziran ayında başladık, Eylül ayının sonuna kadar devam edebildik.

Kısa zaman zarfında önemli yol kat ettik 

      Kısa zaman zarfında önemli yol kat ettik. Ekim ayının ilk haftası itibariyle çalışmayı durdurduk. Bundan sonraki aşamada projeleri yapmak istiyoruz. Projede değişiklik yapmak istiyoruz. Kargir yapıda çimento fazla gitmektedir. Bu nedenle kil yapıya dönebilmenin çalışması içindeyiz. Yeterli kil hacmini orada bulabilirsek, bundan sonraki aşaması kilden olacaktır. Bu baraj ilçemize çok büyük bir katkısı olacaktır. Bölgemizin en verimli ovası Aydıntepe ovasıdır. Bu ovayı ancak su ile canlandırabiliriz. Şu anda Belediye bünyesinde Sulama Birliği var. Elektrik borcundan dolayı yeterli kapasitede çalışamıyor. Vatandaşımız bir dönüm tarlasını sulamak için 20 YTL ödüyor.

Esnafın parasal anlamda ayakta kalması için tarımdan gelen gelire ihtiyaç var 

       Bu insanları çıkmaza sokuyor. Örneğin 8 milyarlık gelir elde etmek için 6–7 milyarlık masraf yapıyor. İlçede geçmişte 300 tane şeker pancarı eken çiftçi varmış. Şu anda bu yediye düşmüştür. Bunun nedeni maliyetlerin artmasıdır. İlçemiz esnafının parasal anlamda ayakta kalması için tarımdan gelen gelire ihtiyaç vardır. Çiftçi sayısında artma ve eksilme esnafı da etkiliyor. Bu nedenle bu barajı yapmakla su maliyetini düşürmek istiyoruz. Baraj yapıldığında belli kurallar çerçevesinde üretici tarlasını ücretsiz sulayacaktır. Böylece çiftçiye su maliyetini düşürmüş olacağız. Böylece ekilemeyen birçok tarla ekilebilir hale gelecektir. Sokaktaki insan kaymakam bey bizim karnımızı doyur diyor. Yolumuzu, suyumuzu yapıyorsunuz ama bu suları, yolları altından yapsanız bizim karnımız aç olduktan sonra, bunun bir değeri olmuyor diyorlar. Biz bunları dikkate alarak büyük yatırıma giriştik. Bu baraj elektrik üretme kapasitesinde olacaktır. Aydıntepe barajı ilçe merkezine 12 km.dir. Elektrik üretimi girişiminde de bulunuluyor.

 Aydıntepe barajının diğer getirisi turizm amaçlıdır

       Aydıntepe barajının diğer getirisi turizm amaçlıdır. Burada Uzungöl gibi turistik hava oluşturmak istiyoruz. Bu barajın su hacmi 10 milyon metreküptür. Şu an barajın yollarını açıyoruz. Suyun dışında kalan yerlerin yol planını hazırlamış durumdayız. Baraj havzasında 11 ev sular altında kalacaktır. Bu vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz. Barajın güney kısmında kalan yamaçlara ağaç dikeceğiz. Burası 10–15 yıl sonra güzel bir ormanlık alan olacaktır. Buraya belli bir miktar ağaç diktik. Buradan Trabzon’a ve Rize’ye geçiş vardır. Daha sonra buranın yolunu asfalt yapacağız. Dört koldan baraj alanına su gelmektedir. Baraj yapıldıktan sonra burası bir cazibe merkezi haline gelir. İlçemizde bulunan yer altı şehri dikkat çekici bir tarihi yapıdır. Aydıntepe Barajının proje bedeli 4 trilyondur. Bu barajı il özel idaresi vasıtasıyla yapıyoruz.

Rüzgar enerjisini kurmayı düşünüyoruz 

       Rüzgâr enerjisi projemiz vardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü rüzgâr hızlarının yeterli olmadığını bildirdi. Rüzgar enerji hatları birtakım boğazlara kurulursa hayata geçirilebilir. Meteorolojiö Genel Müdürlüğündeki rüzgar hızları genel bir çalışmayla ortaya konulmuş verilerdir. Rüzgarın yoğun olduğu bir boğaz bulursak yine rüzgar enerjisi üzerinde duracağız. Bu görüşümüzü TÜBİTAK’a sunacağız. AB’nin desteklenebilir enerji kaynakları ile ilgili proje açma durumu vardır. Bunu Şubat ayında açma durumu var. Rüzgar projemiz hazır, ancak kaynak problemi var. Rüzgar enerjisinde bir tribün vardır. Bir tribünün maliyeti yaklaşık 500 milyardır. Bunlar Hollanda’dan gelmekte olup, Ankara’da da üretim yapılmaktadır. Rüzgar enerjisini kurmayı düşünüyoruz. Bir tribünün ürettiği enerji Aydıntepe’ye yetmektedir. İzmir- Çeşme-Alaçatı Belediyesi vasıtasıyla rüzgar tribünleri kurulmuştur. Rüzgardan elde edilen enerji ilçeye, bölgeye önemli katkı sağlıyor. Bozcaada’da rüzgar enerjisi uygulanıyor. Rüzgar enerjisinin maliyeti baraj yapmaktan daha ucuzdur. Bundan elde edilen enerji bir ilçeye yetiyor.

Türkiye rüzgar enerjisini değerlendirmelidir 

      Türkiye rüzgar enerjisini değerlendirmelidir. Rüzgarın gün boyu çok estiği yerler tespit edilip, buralara kaynak ayrılıp, rüzgar enerjisinden faydalanmak gerekir. Bu konunun üzerinde AB’de çok duruyor. Bununla ilgili bir kaynak açmayı düşünüyorlar. Bunu takip ediyoruz. Rüzgar enerjisi çok önemlidir. Almanya ve Hollanda’da rüzgar enerjisini inceledim. Bu ülkelerde çok büyük enerji kaynağı elde ediliyor. Gittiğim ilçelerde de rüzgar enerjisi üzerinde duracağım. Bununla ilgili projeler sunacağım. Bu projemi AB gibi özel kurumlara sunmayı düşündüm. Rüzgar enerjisi bir devlet politikası olmalıdır. Yerel bazda kalmamalıdır. Bununla ilgili birtakım toplantılar olursa görüşlerimi açıklarım."

www.ilkercakan.tr.gg

 

 

 

        

 

 

 
Etiketler : Aydıntepe'ye, baraj, yaptırıyoruz,Bu Haber Toplam 6083 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9366
Haberler artık Outlook'ta