Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Kazımkarabekir Kaymakamı Abdurrahman İçyer: “Avrupa standartlarına yakın bir ilçeyiz”
 Reklam
Avrupa standardına yakın ilçe
17 Mart 2009 Salı 13:31
Kazımkarabekir Kaymakamı Abdurrahman İçyer: “Avrupa standartlarına yakın bir ilçeyiz”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

   Kazımkarabekir, Karaman iline bağlı bir ilçe olup, Karaman-Konya devlet karayolu üzerinde kurulmuştur. Toplam 6 köyü olan ilçenin nüfusu 3.000’dir. Karaman’a 22 km., Konya’ya 82 km. uzaklıktadır.Karaman’ın en yakın ilçelerinden birisidir.  Şark Cephesi Komutanı, Milli Mücadele Kahramanı ve Siyaset Adamı Kazım Karabekir Paşa’nın (1882–1948) ailesi Kazımkarabekir ilçesindendir. Kazımkarabekir Kaymakamı Abdurrrahman İçyer ilçenin eğitim, kültürel ve sosyal alanda gelişmesi büyük gayret gösteriyor. İlçede sosyal aktivitenin gelişmesi üzerinde de önemle duruyor. “Hesap verilebilir, kendine hakim olmak gerekir. Bunların gerekli olduğuna inanıyorum. Halkın içine girdiğiniz zaman, halk size sevgi duyuyor. Bir söz vardır; ilçeyi en az tanıyan kişi kaymakam validir. Bizdeki maske bizim gerçekleri görmemizi engelleyebiliyor. Bu nedenle halkımızı ve görev yaptığımız yeri iyi tanımamız gerekir.” diyen Kazımkarabekir Kaymakamı Abdurrahman İçyer, Kazımkarabekir konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

İlçemiz göç verdiği için, ilçemizin nüfusu çok azdır

   Karaman ilimiz 1989 yılına kadar Konya iline bağlı bir ilçeydi. Karaman il olunca, daha önce kasaba olan Kazımkarabekir ilçe oldu. İlçemizin 20 yıllık bir tarihi geçmişi vardır. İlçemiz küçük olup, idari yönden beşinci sınıf bir ilçe olup, 3.000 nüfusu vardır. Toplam nüfusumuz 4.000 ve 6 köyümüz vardır. Bu nüfusun % 75 standart yaşlı nüfustur. Bu yaşlı nüfusun çoğu da emeklidir. Türklerin ruhlarında sürekli hareket halinde olmak ruhu vardır. Bizim nüfusun bir kısmı Konya, Karaman ve Avrupa’da özellikle Hollanda’da yaşamaktadır.  İlçemizin tarihi eskilere dayanır. İlçemizde Selçuklu döneminden eserler bulunmaktadır. Ama nüfusumuz sürekli hareket halindedir. İlçemiz göç verdiği için, ilçemizin nüfusu çok azdır.

İlçemiz insanlarının ekonomik durumu iyidir. İlçemizde neredeyse fakir yoktur

    İlçemiz Konya-Karaman karayolu üzerinde bulunmaktadır. Yolumuz duble olup, ulaşım yönünden rahat bir ilçeyiz. Karaman’ a  22 km. ve Konya’ya 82 km. uzaklıktayız. İlçemiz Konya-Karaman ovasının ortasında yer almakta olup, toprak yönünden zengindir. Tarım ürünleri olarak, başta yem bitkileri; arpa, buğday, fasulye, nohut, mısır yetişmektedir. İlçemiz insanlarının ekonomik durumu iyidir. İlçemizde neredeyse fakir yoktur. Koskoca ilçede ekonomik buhranında biraz etkisiyle de SYD Vakfında 260 dosya vardır.

Amacımız halkımızın yaşadıkları yerde yaşam kalitelerini yükseltmektir 

     Köylerimizin yolarının tamamı asfalttır. İçme suyu olmayan köyümüz yoktur. Amacımız halkımızın yaşadıkları yerde yaşam kalitelerini yükseltmektir. Bu konu ile ilgili durum değerlendirilmesi yaptık. Bu amaçla büyük bir köyümüze AKRAÇ 4000 metrekarelik parke taşı döşedik. Daha sağlıklı içme suyu kullanabilmeleri için tüm tedbirleri aldık..Okullarımızın eğitim kalitesini yükseltmek için gerekli çalışmaları yaptık. Bu nedenle eğitim ve alt yapıyı daha nitelikli hale getirdik. İlçemiz aynı zamanda ülkemizin en az yağış alan yerlerinden birisidir. Bu nedenle ağaçlandırmaya ayrı bir önem veriyoruz. Bu köyümüze 500 ağaç diktik. Faydalı meyve dikmek amacıyla Köylere Hizmet Götürme Birliği vasıtasıyla Balıkesir’den 4.300 adet badem çığırını getirdik. Bunun için ağaçlandırmaya ayrı bir önem veriyoruz.

Ekonomik potansiyeli vardır 

     İlçemizin ekonomik potansiyeli vardır. Ancak buranın kaderi Türkiye’nin ekonomik gelişmesine bağlı olarak Karaman’a bağlıdır. Karaman’da 2007 yılında üniversite kuruldu. Bu üniversitenin ileriye dönük çok büyük faydaları olacağına inanıyorum. Şu an bunun etkilerini göstermeye başladı. İlçemizde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine bağlı Meslek Yüksek Okulu vardır. Ödünç binada hizmet veren yüksek okulumuz, yaptığımız çalışmalarla bu yıl içerisinde kendi binasına kavuşacaktır. İlçemiz dış görünüm açısıyla büyük görünüyor ama içeride nüfus yoktur. Çünkü nüfusumuzun büyük bir kısmı dışarıda yaşamaktadır. Dışarıda yaşayan gurbetçilerimizin ilçemizde çok güzel evleri vardır. Bu vatandaşlarımız yazın ilçemize gelerek tatilini yapıp giderler. Bu nedenle ilçemizin böyle bir kaderi vardır.

İnsan kalitesi ile birlikte sosyal hayatta gelişir 

    İlçemizin nicelik sorunu yoktur. Sosyal hayatın gelişimi, insan kalitesinin artırımı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaları birkaç yıl içinde bitirmek istiyoruz. İnsan kalitesi ile birlikte sosyal hayatta gelişir. Burası mazbut, kapalı bir toplumdur. Burada Doğu Anadolu, Karadeniz Bölgesinde olduğu gibi canlı bir kültür olmayıp, farklı bir kültür vardır. İnsanların bazen bir araya gelip bir şeyleri paylaşması gerekiyor. İlçemizde bütün okullara hizmet edecek çok güzel bir kütüphaneyi faaliyete geçindik. Ayrıca çok amaçlı güzel bir kaymakamlık toplantı salonu yaptık. TELEKOM’un maddi destekleriyle mesai saatleri içinde hizmet veren bir internet evi yaptık.

Gerçekten huzurlu, sakin, örnek bir ilçedir 

     Burada insanlarımıza bedava hizmet verilmektedir. Bunlar insanların dış bağlantılarını güçlendiren unsurlardır. Huzurlu olmak isteyen her insanın ilçemize gelmesini istiyoruz. Sorunsuz, herkesin kendi halinde yaşadığı bir ilçedir. İlçemizde 2008 yılı yıllık asayiş olayı 39’dur. Aylık asayiş olayı ikiyi geçmiyor. Gerçekten huzurlu, sakin, örnek bir ilçedir. Halkımızın içine korumasız, rahatlıkla girip, oturabiliyoruz. Eskiden devletten kaçıyorduk, korkardık, artık bunlar bitti. Halkımızla rahatlıkla konuşabiliyoruz. Günümüzde halkımız devlet kurumlarına yakınlık duyuyor.

Kaymakamın erişilmez, ulaşılamaz olmasını istemiyorum

     Ama burada yinede bir çekingenlik vardır. İnsanlar gelmiyorlar. Bu da kötü bir şey değildir. Bizler halkımız için görev yapıyoruz. Onlar olmasa bizim burada olmamızın bir anlamı olmaz. Kaymakamlar olarak biz çok kaliteli bir eğitim alıyoruz. Herkes böyle bir eğitim alsa çok iyi olur. Eğitim ve öğretim, entelektüel olarak bazı sıkıntılarımız olsa da Avrupa standartlarına yakın bir ilçeyiz. Bütün bireylerimizin kalitelerinin çok yüksek olmasını istiyorum. Buda eğitimden geçer. İlkeli eğitim almak gerekir. Kaymakamın erişilmez, ulaşılamaz olmasını istemiyorum.

Başbakan dahil herkesin sokaklarda rahatlıkla dolaşmasını hayal ediyorum 

     Başbakan dahil herkesin sokaklarda rahatlıkla dolaşmasını hayal ediyorum. Herkesin insan olması nedeniyle bu önemlidir. Bu nedenle insanların kalitesinin yükselmesini istiyorum. Hesap verilebilir, kendine hakim olmak gerekir. Bunların gerekli olduğuna inanıyorum. Halkın içine girdiğiniz zaman, halk size sevgi duyuyor. Bir söz vardır; ilçeyi en az tanıyan kişi kaymakam validir. Bizdeki maske bizim gerçekleri görmemizi engelleyebiliyor. Bu nedenle halkımızı ve görev yaptığımız yeri iyi tanımamız gerekir.”

www.ilkercakan.tr.gg

 

     

  

   
Etiketler : Avrupa, standardına, yakın, ilçe,Bu Haber Toplam 4850 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0426
Haberler artık Outlook'ta