Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Sultangazi Belediyesi ,ölümünün 76.yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy'u andı.
 Reklam
Asım'ın Nesli Akif'i andı
28 Aralık 2012 Cuma 23:45
Sultangazi Belediyesi ,ölümünün 76.yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy'u andı.

Sultangazi Belediyesi Gençlik Meclisi, Milli Şairimiz ve İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u, vefatının 76. yıldönümünde anma programı düzenledi.

50. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İlçe Başkanı Murat Atım, Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit ,çok sayıda vatandaş ,üniversitelerden gelen misafir öğrenciler ve Sultangazi'li öğrenciler katıldı.

Program başlamadan önce geçen yıl İstiklal Marşını iyi okuma yarışmasında ilçe birincisi olan ve il yarışmasında da dereceye giren ve Gençlik Meclisi yönetim Kurulu Üyesi olan Barış Yılmaz ,İstiklal Marşını güzel yorumuyla okudu.

Programın açılış konuşmasını yapan Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Yiğit, milli şairimizin saygı ve özlemle anıldığını ifade ederek, “Bugün Akif neslinin, Sultangazi’de ‘Biz de varız’ dediği bir gün. Gençlik Meclisi olarak milli şairimizi saygıyla anıyoruz” dedi.


AKİF SEVGİSİ SALONA SIĞMADI

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ise konuşmasında M. Akif Ersoy’u anma programına gösterilen yoğun ilgiden dolayı memnuniyetini dile getirdi. Başkan Altunay, milli şairimizi saygıyla andıklarını belirterek, “İstiklal Marşımızın şairini anmanın gururu içindeyiz. O en güzel öğretmen ,en iyi milletvekili,en güzel şair.O büyük ustaya'da böyle bir anma yakışır.Bu salonda çok program yaptık ama böylesi ilk defa oluyor.Lobi daha  doldu taştı.Böyle bir vatan aşığını  güzel şiirleriyle andığımız bu gecede gençliğin gösterdiği ilgi göğsümüzü kabartıyor.  Gençliğe yol haritası olarak yazdığı şiirleri ve ahlak timsali kişiliğiyle M. Akif’i saygıyla anıyoruz” dedi. Altunay ayrıca gelmekte olan yeni yılı da kutladı.

 

Selahaddin Kocaaslan’ın sunumuyla yapılan anma programında milli şairimiz şiirleri okundu.

 

Tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu da M. Akif Ersoy’un şiirini okuyarak başladığı söyleşide, milli şairimizin gözüyle “Kurtuluş Savaşı’nda ortaya konulan özgürlük mücadelesi”, “İstiklal Marşı’nın yazılış hikayesi” ile ünlü şairin hayatını anlattı.  Bahadıroğlu, M. Akif Ersoy’un milli şairimiz olduğunu belirterek, “Mehmet Akif yüreği iman dolu vatan şairidir; önemlidir, kahramandır.Kahramanlar sadece at üstünde olmaz. Nesillerin yetişmesine katkıda bulunduğu için kahramandır.O hem yürek şairi,hem vatan şairi,hem iman şairi,hem Allah şairidir.” dedi.  

Kahramanlarımıza sahip çıkmamız gerektiğine vurgu yapan Bahadıroğlu, “Ulubatlı Hasan, Seyid Onbaşı gibi kahramanlarımızı elimizden almaya çalışıyorlar. Çanakkale Geçilmez mührünü vuran kahramanlarımıza sahip çıkmalıyız. Geçmişin kökleri üzerinde gelecek inşa edebiliriz ancak. Bu nedenle Akif 76 sene sonra anılıyor; 1076 yıl sonra yine anılacak” ifadelerini kullandı.

 AKİF YÜREKLİ ÇOCUK YETİŞTİREBİLİRMİYİZ?

Aileleri Akif yürekli çocuklar yetiştirmesini öneren Bahadıroğlu, “Akif, hiçbir zaman haksızlığa karşı zulmü alkışlamazdı. Yürekli insan yetiştirmek gibi bir derdimiz olmalıdır. Televizyonlardan biraz vakit ayırarak Akif yürekli çocuk yetiştirmeye zaman ayırın.Çocuğa kıvamını veren anne-babadır.İkisinin ittifakından doğru çocuk olur.Akif;sevmeyi-merhameti-annemden öğrendim.O öyle bir anne ki abdestsiz beni emzirmedi.Sabah namazından önce kalkıp ezanın huşusuna beraber daldık.Mertliği yiğitliği babamdan öğrendim.Çocuk yetişmesinde çevre de önemlidir.Akif kubbeler mahallesinde yetişti.İlmin ve imanın başkenti İstanbul'dur.İstanbul'da gezmek imanı kuvvetlendirir.Camileri gezerken Sinan'ın nasıl taşa hüzün kattığına şaşarsınız.Kiliselerin kubbeleri sivridir.Kasvet verir.Camiler ise eğimlidir ,ters vav gibi,huzur verir.İşte bu yüzden daha iyi milletvekili ,şair,öğretmen yetiştirebiliriz.Ama Akif yetiştiremeyiz.Çünkü Akif'in harcında besmele var.” dedi

AKİF'İN TEK HAYALİ AYASOFYA'DA SECDE ETMEKTİ

Akif'in hayatını anlatan Bahadıroğlu Ayasofya'd değinmeden edemedi."Akif'in tek derdi de Ayasofya idi.Burdan Başbakan'a sesleniyorum.Çamlıcaya Cami yapacağına Ayasofya'yı ibadete aç.Arkanda bu kadar millet var.Kıyamet koparmış,kopsun.Çok büyük beddua var.Fatih'in bedduası.Biz Ayasofya'da secde edelimde kıyamet kopsun.

AFETLERDE NEDEN ESKİ ESERLER YIKILMIYOR

Bir deprem oluyor yeni teknolojiyle yapılmış eserler yıkılıyor ama yüzyıllardır camilerimiz duruyor.Neden diye sordular bana.Dedim önce ki mimarlarımız harca besmele katıyorlardı,şimdikiler yalan hurda katıyor.

Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu,sözlerini şairin şiiriyle noktaladı.

Program sonunda Belediye Başkanı Cahit Altunay ve Ak Parti İlçe Başkanı Murat Atım yazar Yavuz Bahadıroğlu'na çiçek takdim etti.

Etiketler : mehmet, akif, ersoy, istiklal, marşı, sultangazigençlikmeclisi, sgm, gençlikmeclisi, ,Bu Haber Toplam 2335 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9459
Haberler artık Outlook'ta