Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım: "Ankara’ya yakın olması nedeniyle denize gitmek isteyen insanlar için ca
 Reklam
AMASRA CAZİBE MERKEZİ
26 Mayıs 2008 Pazartesi 11:23
Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım: "Ankara’ya yakın olması nedeniyle denize gitmek isteyen insanlar için cazibe merkezi olmuştur."

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

     Amasra; Bartın iline bağlı olup, doğası, denizi ve tarihi ile ülkemizin gözde turizm merkezlerinden birisidir. Yazın günlük nüfus 30 bine yaklaştığı ilçede ekonomi turizme dayanmaktadır. Özellikle ilçeyi güneş batarken denize doğru ada şeklinde uzanan Boztepe’den seyretmek gerekir. Çekiciler caddesindeki Amasra yöresel el sanatları çarşısını da gezmeden olmaz. Özellikle İstanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet Amasra’ya geldiğinde buraya hayran kalmış, özellikle korunmasını istemiştir. Doğa ile denizin iç içe yaşadığı Amasra’nın muhteşem doğal güzelliği, ülkemizin hiçbir yerinde yoktur Ancak, ilçeye termik santrali yapılması söylentisi ilçe halkını endişeye sevk etmiş. Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım dokuz yıldır belediye başkanlığı görevini sürdürüyor. Turizmin gelişmesi için de çaba sarf ediyor ve alçak gönüllüğü ile de halkın takdir ve sevgisin kazanmış. “ Belediye başkanlığı meslek olmamalı ve gönülden yapılması gerekir.” diyor.  Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım, Amasra konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Türkiye denizden yeteri kadar faydalanmıyor 

      “ Amasra üçbin yıllık tarihi, doğası, kültürü ile turizmde ev pansiyonculuğunun ilk başladığı yerdir. Ankara’ya yakın olması nedeniyle denize gitmek isteyen insanlar için bir cazibe merkezi olmuştur. Amasra plajı, 1940 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır.1980 yılına kadar turizm zayıflamış. Göreve geldiğimi 1999 yılında itibaren turizmle ilgili çalışmalara başladım. Daha önce 150 olan yatak sayısın 1500’e çıkardık. Ev pansiyonculuğunun gelişmesi için insanlara teşvik amaçlı destek olduk. Amasra herkesin bildiği bir ilçedir. Özellikle balık mutfağı ve çeşitleriyle cazibe merkezidir. Kongre ve yat turizminin gelişmesi için tesisler yapmak istiyoruz. Türkiye denizden yeteri kadar faydalanmıyor. Yat limanı kurulması için çalışmalar devam ediyor. 8 trilyon bedelli yolcu iskelesi ihalesi yapılacaktır. Yapılan filmler, canlı televizyon bağlantıları Amasra’nın tanıtımında etkili olmuştur. En büyük tanıtım ise çok genç yaşta kaybettiğimiz Barış Akarsu sayesinde olmuştur. İnsanlar Barış Akarsu’ya vefalarından dolayı Amasra’ya gelerek mezarını ziyaret ediyorlar. Bu nedenle yapılacak festivalde Barış Akarsu’yu ölümsüzleştirmek amacıyla heykelinin açılışını yapacağız. Turizmde tanıtım önemlidir.

 

Turizmden herkes faydalanıyor

      Tanıtımın daha da artarak gelişmesi için Amasra’da yaşayan insanların katkı yapmasını umuyoruz. Dokuz yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Çalışma hedefleri bitmez. Belediye başkanlığı meslek olmamalı ve gönülden yapılması gerekir. Çalışma ekip ile yapılır. Bu nedenle toplum bilincine ulaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Turizmden herkesin faydalandığı bir Amasra vardır. Daha çok insanın Amasra’ya gelmesi ve daha çok insanın ekonomik olarak faydalanmasıdır. Özellikle doğaya en az zarar verilen bir çevre istiyoruz. İnsanlarımızda Amasra’da yakında bir termik santralı kurulacağı endişesi var. Bizde bu endişeyi taşıyoruz. Bu kadar doğal güzelliği ve mükemmel coğrafyası olan yerde, çıkarılacak kömürün termik santralde kullanılması yanlış geliyor. 

Termik santralsiz Amasra istiyoruz

        Termik santrali yapılmadan doğası, denizi ile bozulmadan devam eden bir Amasra istiyoruz. Amasra’nın yazın günlük nüfusu otuz bini geçiyor. Bu nedenle 6–7 bin nüfusa göre planlanmış belediyede zorluklar yaşıyoruz. Amasra’yı yıllık 500 bin insanın ziyaret ettiğini düşünüyoruz. Amasra’ya özellikle Almanya, Fransa, ABD ülke vatandaşları geliyor. Japon turistler ise Safranbolu organizasyonlarında geliyor. Zonguldak-Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesine hava alanının açılmasıyla ilçemize daha çok turist gelecektir.        

Turizme bölgesel bakıyoruz

       Turizme bölgesel bakıyoruz. Turizmde amaç paylaşmaktır. Projelerimiz genellikle bölgeseldir. Bunun için tek başına Amasra veya Safranbolu’yu tanıtmanın bir anlamı yoktur. Bu nedenle Safranbolu Belediyesi ile ortak tanıtım broşürleri yaptırdık. Kastamonu-Karabük-Bartın- Zonguldak il ve ilçelerini kapsayan Batı Karadeniz Belediyeler Birliği oluşumunu başlattık. Bartın Belediyeler Birliği başkanıyım. Bartın’da bulunan 9 belediye bu birlik ile ilgili çalışmalar yapacaktır.".       

www.ilkercakan.tr.gg  

 
Etiketler : AMASRA, CAZİBE, MERKEZİ,Bu Haber Toplam 2942 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0347
Haberler artık Outlook'ta