Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Alaplı Kaymakamı Aydın Memük: "Alaplı'da işsiz insan kalmayacak."
 Reklam
ALAPLI'DA İŞSİZ KALMAYACAK
27 Mayıs 2008 Salı 13:22
Alaplı Kaymakamı Aydın Memük: "Alaplı'da işsiz insan kalmayacak."

 Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

      Alaplı; Zonguldak iline bağlı doğa ile denizin buluştuğu şirin ve ekonomik yönden gelişmeye uygun bir kıyı kentimizdir. İlçe kaymakamı Aydın Memük’ün girişimleri sonucu yat limanı tesislerinin faaliyete geçmesiyle ilçede işsizlik oranının büyük ölçüde düşeceği gözüküyor;

       Alaplı Kaymakamı Aydın Memük ilçede yaklaşık 1,5 yıldır görev yapıyor. Devlet-millet kaynaşmasını en iyi şekilde kurarak, mütevazı, alçak gönüllüğü, samimi ve içten davranışları ile Alaplı ilçesinde herkesin sevgisini ve takdirini kazanmış bir kaymakamdır Bu davranışı ile Türkiye örneği bir yönetim modelini sergiliyor. Bu davranışları sonucu devlet olarak yaptığı hizmetlerde iki trilyonluk ödenekle, dört trilyonluk iş yaptırmış. Devlet- millet diyalogunu nasıl başardınız diye sorduğumda şunları söyledi;

       “Alaplı’da işsiz ve aşsız insan bırakmayacağız. Herkese iş, herkese aş prensibiyle hareket ediyoruz. 24 saat kapımız açık ve cep telefonumuz herkese açıktır. Sokağa çıktığımda vatandaşın içindeyim. Kahvehaneye gidiyorum, vatandaşla sohbet ediyorum. Halkın derdini, sesinin dinlemek gerekir. Çok okumak, kendimizi geliştirmemiz gerekir. Kısaca halkın içine girmek gerekir.” Alaplı Kaymakamı Aydın Memük, Alaplı konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Tersaneler projesi ile 3000–4000 kişiye iş istihdamı 

       “1969 Amasya doğumluyum. Kaymakamlık görevinden kısa bir süre önce Sayıştay Denetçi Yardımcısı olarak görev yaptım. Yurt dışında stajı tamamladıktan sonra, bakanlık bünyesinde de çeşitli kurslar gördüm. Türkiye’nin değişik yerlerinde de kaymakamlık ve vali yardımcılığı görevinde bulundum. Halen 1,5 yıldır da Alaplı Kaymakamlık görevini yürütmekteyim.16 yıllık bir meslek hayatım var.

        Alaplı; doğa ile denizin birleştiği, ulaşım sorunu olmayan güzel bir Batı Karadeniz kentidir. Alaplı’da işsiz ve aşsız insan bırakmayacağız. Herkese iş, herkese aş prensibiyle hareket ediyoruz. Alaplı; Ankara ve İstanbul’a iki buçuk saat uzaklıktadır. Türkiye Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları ilçemize yakın mesafededir. Limandan istifade eden ve fındığı olan bir ilçedir. Alaplı’da tersaneler projesini başlattık. Bu proje gerçekleştiği takdirde 3000–4000 kişiye iş istihdamı sağlayacaktır. İstihdamı artırmayı hedefliyoruz. Gemi ve yat yapan yatırımcılara bedelsiz arsa veriyoruz. Burada gemi inşası şeklinde yat yapacaklardır. Yapılacak yatların demiri ve sacı Ereğli’den temin edilecektir. Türkiye’de gemi sanayisinde çalışan ustaların çoğu Alaplılı olduğu için, gemi ustası konusunda sıkıntı çekilmeyecektir.

İki trilyonluk ödenekle, 4 trilyonluk iş yaptık 

Alaplı’da organize sanayi bölgemiz vardır. Burada 1000 dönümlük bir araziyi

kamulaştıracağız. Böylece burada iş adamlarıma arsa vereceğiz. KÖYDES projesi   kapsamında devlet- vatandaş işbirliği ile birçok işler yaptık. 2007 yılında 26 km. asfalt yol yaptık. Beş-altı büyük köyümüzde içme suyu projesi gerçekleştirdik. Köylerimize kum ve çimento desteği yaparak, köy yollarımızı beton yol yapıyoruz. Köylerimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızı tespit ederek,  onlara yardımcı oluyoruz, evi olmayanlara devlet- vatandaş işbirliği ile ev yapıyoruz.

        Böylece ihtiyacı olan 15 vatandaşımıza ev yaptık. 40–50 vatandaşımıza da vatandaş katkısı alarak ev eşyalarını temin ettik. Alaplı Devlet Hastanesine diyaliz ve poliklinik yetersizliği nedeniyle devlet-millet işbirliği ile hayırsever vatandaşların yardımı ile maliyeti bir trilyona mal olacak 4 katlı ek bina yapıyoruz. Bu binanın inşaatı bitmek üzeredir. Binanın mefruşatı Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Alaplı Belediyesine 5 katlı semt konağının birinci katını gençlik merkezi yapacağız. Bu binanın ikinci katı ise sağlık merkezi olacaktır. Üçüncü katı hanımlarımızın sosyal faaliyetlerinde kullanılacaktır. Beşinci kat ise öğretmenevi olarak kullanılacaktır. Devlet-vatandaş işbirliği ile bu beş katlı binayı bitireceğiz. Bu işlerin bitmesi ile devlet-vatandaş işbirliği sayesinde devletimize iki trilyon katkımız olmuş olacaktır. Köylere Hizmet Götürme Birliğine gelen iki trilyonluk parayla biz 4 trilyonluk iş yaptık. 

Halk idarecileri kendi içinde görmek istiyor  

         Millete kum- çakıl veriyoruz. Onlar işçiliği ücretsiz yapıyorlar. Alaplı’nın toplam 49 köyü vardır. Köy yollarımızın % 80’i asfalttır. Köy içlerinin %60’nın yol betonlaması yapılmıştır. Köylerimizin %60 ‘nın kanalizasyonu yapılmış olup, içme sularında ise bu oran % 90’dır. Devlet-vatandaş işbirliğini sağlamak için halkla beraber olmak gerekir. Onları ziyaret etmek gerekir. Köylerimizi hafta içi gezdiğim gibi, hafta sonu da bir köyümüze gidiyorum. Cumartesi-Pazar dahil köylerdeyim. Köylerimizde halkın sorunlarını dinliyor ve onlarla sohbet ediyorum. Kurum amirleri ile birlikte köylerimizde incelemeler de bulunuyoruz. Köylerimizde yapılan kültürel ve soysal faaliyetlere katılıyorum. Hizmet yaparken az parayla çok iş yapıyoruz. Halk idarecileri kendi içinde görmek istiyor. Kahvehanelerde sohbet ediyor, köylümüzün düğününe, cenazesine katılıyoruz. Kısaca halkın her zaman içindeyim.

         24 saat kapımız açık ve cep telefonumuz herkese açıktır. Sokağa çıktığımda vatandaşın içindeyim. Kahvehaneye gidiyorum, vatandaşla sohbet ediyorum. Halkın derdini, sesinin dinlemek gerekir. Çok okumak, kendimizi geliştirmemiz gerekir. Kısaca halkın için girmek gerekir. Devlet-vatandaş işbirliğini sağlamak için böyle yapmak gerekir.”

www.ilkercakan.tr.gg
Etiketler : ALAPLI'DA, İŞSİZ, KALMAYACAK,Bu Haber Toplam 2854 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.0418
Haberler artık Outlook'ta