Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Konya-Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır: “Aktivitelerin yoğun olduğu bir ilçe”
 Reklam
Aktivitelerin yoğun olduğu ilçe
17 Mart 2009 Salı 03:03
Konya-Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır: “Aktivitelerin yoğun olduğu bir ilçe”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

     Selçuklu; 1987 yılında kurulmuş olup,  nüfus ve gelişmişlik bakımından Konya’nın en büyük merkez ilçesidir. 2.056 km2 lik alan ve 470.000 kişilik nüfusa sahiptir.  Konya’yı başkent yaparak tarihteki sarsılmaz yerine oturtan Selçuklulardan ismini alan İlçe, Konya’nın gelişen ve her alanda büyüyen yönünü temsil etmektedir.  Selçuklu, Anadolu Selçuklularına başkentlik yapmış, bağrında sultanlar yetiştirmiş, hakimiyetini 6 asır sürdüren Osmanlı Devleti’ne beşiklik yapmıştır. Selçuklu, özellikle inanç turizmi açısından önemli bir merkez durumundadır.

      İlçede 3000 yıllık tarihi Sille, İnce Minare Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi, Alaaddin Köşk ve Saray kalıntılar ile birçok önemli tarihi eser yer almaktadır. Konya’nın kuzeyinde yer alan Selçuklu; Sarayönü, Kadınhanı, Derbent, Beyşehir, Güneydere, Meram ve Karatay ilçeleriyle sınırdır. Selçuklu bir göl tabanı olan ovada kurulmuştur. Hemen batısında Takkeli ve Loras dağları yükselmektedir.

     Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır görevine son derece bağlı, çalışkan, sosyal aktivitesi  yüksek olan kaymakamlarımızdan  birisidir. “Vatandaş resmi boyut dışında sizi arayabiliyorsa, size ulaşabiliyorsa, kapıyı çalıp makamınıza girebiliyorsa, yönetimde başarılı oluyorsunuz.” diye söyleyen Selçuklu Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Selçuklu ve başarılı yönetim konulu yaptığım röportajda şunlar söyledi;

Konya nüfusunun yarısını teşkil ediyor

     “Selçuklu ilçesi ismi olarak ecdat yadigârı bir isim taşıyoruz. Belde ve köylerimizi çıkarırsak 470.000 nüfusumuz vardır. İlçemiz nüfusu yaklaşık olarak Konya nüfusunun yarısını teşkil ediyor. Konya ilinin en büyük ilçesidir. Merkezde; Meram ve Karatay adında iki ilçemiz daha vardır. Karatay ilçesinin nüfusu 250.000, Meram ilçesinin nüfusu ise 300.000’dir. Bu iki ilçenin nüfusunu ilçemizde taşımış bulunmaktayız. İlçemizde kamu kurumları ile ciddi bir işbirliği vardır. Polis merkezlerimizin çoğunu yerel belediyelerimiz yapmıştır. Halk eğitim merkezlerinden değişik branşlarda beş bine yakın kursiyer mezun olmuştur.

Çok ciddi anlamda yardım potansiyelimiz vardır

     Mahalli belediyelerden gerekli deste alıyoruz. Sosyal aktivitelerin olacağı her yerde kütüphanelerimiz vardır. Kütüphanelerimizde küçümsenemeyecek kadar kitaplarımız var. Burada çok ciddi anlamda yardım potansiyelimiz vardır. Son beş ayda dağıttığımız kömür miktarı 8.000 tondur. Selçuklu aktivitelerin yoğun olduğu bir ilçedir. Bu aktivitelerin yanı sıra tüm meslektaşlarımız gibi vatandaşlarımızla birebir görüşüyoruz. İlçemizde bulunan 8–10 bin ailenin hepsine yetişmek mümkün değil ama örnekleme usulü evlerine zamanla heyetler halinde gidiliyor. Bu heyet ilgili ailenin durumunu kontrol ediyor, halini hatırını soruyor. Boşanma oranı bize müracaat eden dosyalarda hayli yüksektir. Bunlar hayatın sıkıntılarını yaşamış insanlardır.

Türkiye’nin dördüncü büyük üniversitesi 

      Selçuklu Üniversitesi öğrenci sayısı bakımından Türkiye’nin dördüncü büyük üniversitesidir. Selçuklu Üniversitesi ilçemiz sınırları içerisindedir. Toplam 20 köyümüz vardır. Bunlar orta ölçekli köylerdir. Bu köylerimizde KÖYDES çalışmaları çerçevesinde ok ciddi çalışmalar yapıldı. Yetişibildiğin kadar bizzat hadiselerin içinde olmak gerekir. Vatandaşın derdini kendi ağzından dinlemek gerekir.

Takdir edilme ihtiyacınız varsa, maiyetinizi önce siz takdir edeceksiniz 

      Toplumsal projelerde işi içinden yönetmek gerekir. Bunlar ekip çalışması ile olur. Ekibiniz işe yüreğini koyan insanlardan oluşuyorsa, başarılı olursunuz ve sonuç alırsınız. Güzellik düşünüyorsanız, güzellikleri önce kendiniz yaşamanız gerekir. Takdir edilme ihtiyacınız varsa, maiyetinizi önce siz takdir edeceksiniz. Derdinizi anlatmıyorsanız, derdini anlatacak insanları dinleyeceksiniz.

İnsana yapılan yatırım ve hizmet insana şevk veriyor

      Kendi ölçülerim içinde müşavereye çok önem veririm. Hiçbir zaman tek başıma karar vermeyi düşünmem. Bu işin içinde olacak insanların fikirlerini almaya çalışırım. Vatandaş resmi boyut dışında sizi arayabiliyorsa, size ulaşabiliyorsa, kapıyı çalıp makamınıza girebiliyorsa, yönetimde başarılı oluyorsunuz. İnsana yapılan yatırım ve hizmet insana şevk veriyor.”

www.ilkercakan.tr.gg

 
Etiketler : Aktivitelerin, yoğun, olduğu, ilçe,Bu Haber Toplam 3008 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9225
Haberler artık Outlook'ta