Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Doğanyol Kaymakamı Sibel Tursun: “Ağaçlandırma çalışması yapıyoru"
 Reklam
Ağaçlandırma çalışması yapıyoruz
08 Aralık 2008 Pazartesi 01:44
Doğanyol Kaymakamı Sibel Tursun: “Ağaçlandırma çalışması yapıyoru"

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

     Doğanyol, Malatya iline bağlı bir ilçe olup, il merkezine 80 km. uzaklıktadır. Karakaya Barajı kıyısında kurulmuştur. İlçenin temel geçim kaynağı kayısı üretimidir. İlçenin her tarafı kayısı ağaçları ile kaplıdır. Toplam nüfusu 5000’dir. Doğanyol ilçesi, Türkiye’de iki milletvekili olan tek ilçedir. Ünlü sinema sanatçısı Kemal Sunal ile ünlü halk müziği sanatçımız Belkıs Akkale Doğanyol ilçesindendir. Doğanyol ilçesine yeni atanan Kaymakam Sibel Tursun ilçenin kültürel, ekonomik ve turizm yönünden gelişmesi için büyük gayret gösteriyor. Kaymakam Sibel Tursun ilçenin ağaçlandırılmasına da büyük önem veriyor. Çalışmaları sonucu 220 dekar alan ağaçlandırılmıştır.

      Doğanyol Kaymakamı Sibel Tursun, “Bayan kaymakam sayısının arttırılması, insanımızın da kız çocuklarının eğitimine önem vermesi açısından önemlidir. Bir nevi bu kız çocuklarımızı okutmaya da teşvik olacaktır. Kaymakamlık mesleği zor ve bir o kadar da fedakârlık gösterilmesi gereken bir meslektir. Bunun için görevimizi layıkıyla yapmaya devam ediyoruz.”diyor. Doğanyol Kaymakamı Sibel Tursun, Doğanyol konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Nar üretimi teşvik edilmiştir

      “Doğanyol Malatya ilinin doğusunda il merkezine 80 km uzaklıktadır. Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır illerinin kesiştiği noktadadır. İlçe ekonomisi kayısı üretimine dayanmaktadır. Bunun yanında hayvancılık ve arıcılıkta yapılmaktadır. Köyleriyle birlikte toplam nüfusu 5000'dir. 1990 yılında ilçe olmuştur. Çoğunlukla İstanbul'a göç vermiş bir ilçedir. Gökçe beldesi son nüfus sayımında kapatılmıştır. İlçede nar üretimi teşvik edilmiştir. 6000 adet nar fidanı dikilmiştir. İlçemizde nar festivali yapılmaktadır. Nar festivali büyük bir katılımla gerçekleşmektedir. İstanbul'daki işadamları maddi ve manevi desteklemektedirler. İlçenin yetiştirdiği sanatçı Belkıs Akkale festivale katılıp renklendirmiştir. İlçede kayısı üretimimin yanı sıra meyve bahçeleri de çoğunluktadır. İncir, hurma ve çilek yetiştirilmektedir.

Gökçe Beldesi karadut yetiştiriciliği ile ün yapmıştır 

     Özellikle Gökçe Beldesi karadut yetiştiriciliği ile ün yapmıştır. Nar üretimi 1,5 yaşındadır. Önümüzdeki yıllarda ilçemize nar üretiminden büyük bir gelir kaynağı sağlanacaktır. Nar kayısıya oranla daha az bakım yapılarak elde edilmektedir. Önümüzdeki dönemde 1000 adet soğuğa dayanıklı nar fidanı ekimi yapılacaktır. Göreve başladığım bir yıl sürecinde hizmetlerin daha hızlı yürütülebilmesi için jandarma ve ilçe emniyet amirliği getirildi.

Modern bir öğretmenevi projesi planlandı

     Ayrıca ilçemize gelen misafirlerin konaklayabilmesi için yemekhanesinin, bilgiyasar salonunun olduğu modern bir öğretmenevi projesi planlandı. Şu anda Bakanlıkta onay aşamasındadır. Öğretmenevine Malatyaspor Kulübü Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından 200 bin YTL katkı sağlandı. Diğer kalanı ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanarak, 600 bin YTL'ye mal olacak ve Ağustos 2009'da tamamlanacaktır. Gençler ve öğrencilerimizin spor yapılabilecekleri bir alan ilçemizde yoktu. Bunun için kapalı spor salonu arazisi satın alınmıştır. Kapalı spor salonunun maliyeti 1 milyon YTL'dir. %30'nu valilik, diğeri ise Spor Toto karşılayacaktır.

750 dekarlık bir alana ağaçlandırma çalışması yapıyoruz 

     Ayrıca ilçemizde tüm kurumların içerisinde olacağı bir hükümet konağı planlaması yapıldı. Bu da TOKİ tarafından yaptırılacaktır. Şu anda arazi tahsis aşamasındayız. Bunun dışında Köydes projelerine devam ettik. Yeşilköy, Burçköy ve Konurtay köylerinin içme suları ve yol çalışmalarını yaptık. İlçemizdeki 750 dekarlık bir alana ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. İlçedeki göç oranını önlemek için öncelikli ihtiyaç istihdamdır. Bir fabrika kurulmasıdır. İlçeye Ziraat Bankası Şubesi ve Adliye Teşkilatı kurulması gerekmektedir.

Doğanyol 2 milletvekili olan Türkiye'de tek ilçedir 

      Doğanyol'un en önemli ünlü ismi Kemal Sunal’dır. Kendisi Gökçe Beldesindendir. Bunun yanında Belkıs Akkale vardır. Ayrıca Doğanyol 2 milletvekili olan Türkiye'de tek ilçedir.  Bayan kaymakam sayısının arttırılması, insanımızın da kız çocuklarının eğitimine önem vermesi açısından önemlidir. Bir nevi bu kız çocuklarımızı okutmaya da teşvik olacaktır. Kaymakamlık mesleği zor ve bir o kadar da fedakârlık gösterilmesi gereken bir meslektir. Bunun için görevimizi layıkıyla yapmaya devam ediyoruz.”

www.ilkercakan.tr.gg
Etiketler : Ağaçlandırma, çalışması, yapıyoruz,Bu Haber Toplam 3497 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9192
Haberler artık Outlook'ta