Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı: “AB’de en başarılı kurum olduk”
 Reklam
AB’de en başarılı kurum olduk
25 Kasım 2008 Salı 18:09
Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı: “AB’de en başarılı kurum olduk”

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN 

    Gümüşhane ili Karadeniz Bölgesinin doğu kesimine düşer. Pestili ile ünlü bir ilimizdir. Gümüşhane’ye Karadeniz Bölgesinden Tirebolu ve Trabzon üzerinden gidilir. Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Gümüşhane ve belediye çalışmaları konulu yaptığım röportajda şunları söyledi;

Hizmet üretmeye devam ettik

    “Gümüşhane’de iki dönemdir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyoruz. Gümüşhane’nin sorunlarını çözerken; halkla beraber, halkın içinde olmak, halktan birisi olmak, dün neysek, bugün aynı çizgide bulunmak temel şiarımız olmuştur. Bur çerçevede olunca toplum sizi kabulleniyor. Bizim bölgemizde halkın ekonomik yapısı iyi olmadığı için, belediyecilik hizmetleri oldukça zordur. Devletin gönderdiği ekonomik kaynaklar batı standartlarında değildir. Buna rağmen, biz bunların arkasına sığınmadık. Hizmet üretmeye devam ettik. Özellikle ikinci dönemde yapmış olduğumuz temel hizmetler su, kanalizasyon yanında temel görünen hizmet olarak iki tane köprü, 6000 metrekarelik iş merkezi yaptık. Bir iş adamımızın işbirliği ile beraber 19000 dönüm üzerine soysal bir tesis yaptık.

Sema Doğan parkı 

     Bu tesis içinde Sema Doğan adında bir parkı hizmete soktuk. Bunun bedeli yaklaşık 3,5 trilyondur. Bunun 1 trilyonunu biz karşıladık, 2.5 trilyonunu ise Aydın Doğan bey karşıladı. İl merkezinde yaklaşık 4.500 metrekare genişliğinde bir otopark yaptırıyoruz. Her mahalleye çocuk parkı ve yürüyüş bantları yaptırıyoruz. Şehrin imarını yapıyoruz. 4 trilyon değerindeki bir iş makinesini belediyemize kazandırdık.

Avrupa Birliğinde en başarılı kurum olduk

     Gümüşhane şartlarında geldiğimiz nokta, küçümsenecek nokta değildir. Şu an arıtma tesisi projemiz devam ediyor. Avrupa Birliğinde en başarılı kurum olduk. Gümüşhane’de kabul edilen 23 projeden 4’ü Gümüşhane Belediyesinin projesidir. Bu projelerden birisi alt yapı, diğerleri yerel kalkınma dediğimiz kadın girişimciliği, sokak hayvanları, turizm ve kültür dokusunun ortaya konulduğu projelerdir. Bunların yaklaşık bedeli 650,00 eurodur. Karadeniz Bölgesi ölçeğinde dört projesi kabul edilen başka bir kurum olduğunu zannetmiyorum. Bu çerçevede hizmet yapmaya devam ediyoruz.

Halk her şeyi belediye başkanından çözmek istiyor

     Halk her şeyi belediye başkanından çözmek istiyor. Belediye başkanına çabuk ulaşmak istiyor. Başkanı kendisinden biri görmek istiyor. Vatandaşın işini görürsünüz, görmezsiniz, vatandaşla diyalogunuzda, evinde görmediği saygıyı, sevgiyi sizden bekliyor. Bu nedenle bir belediye başkanının halkın içindeki görüntüsü şöyle olmalıdır. Günümüzde insanlar şöyle bir belediye başkanı istiyor? Halkın içinde olan, gülen, sorunlarına mutlaka çözüm getiren, getirmezse bile insanları kırmadan, incitmeden, ona mesafeli olan, tarafsız, herkese aynı mesafede olan, dürüst, çalışkan, bu tip meziyetleri bünyesinde toplayan bir belediye başkanı görmek istiyor. Biz bunun neresindeyiz. Bunu halkın takdirine sormak gerekir.

Üniversitenin kurulması Gümüşhane için bir şanstır

      Gümüşhane’de Üniversitenin kurulması Gümüşhane için bir şanstır. Gümüşhane’nin şu an 30.000 nüfusu vardır. Bu nüfus ileride 100.000’ni geçmez. Gümüşhane yaşanabilir, insanların hayatta bulabilecekleri asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir kent görüntüsüne mutlaka kavuşmalıdır. Bu nedenle şehrin yaşantı tarzının daha gelişmesi gerekir. Bu da şehrin güzelleşmesi ve alt yapısının iyi bir noktaya gelmesiyle olur. Bu nedenle dün ile bugün arasında çok fark olduğunu düşünüyorum.

Doğan grubuna bir çağrı merkezi kurdurdum 

      İşsizlik Gümüşhane’nin temel şartlarından birisidir. Göç veren bir iliz. Ama ben bu dönemde Doğan grubuna bir çağrı merkezi kurdurdum. Bunda belediye olarak bir katkımız olduğunu düşünüyorum. Aydın Doğan beye bizi kırmayarak ilimize yatırımını yaptı. Bir arsa verdik. Doğan çağrı merkezinde şu an 200 insan çalışıyor. Burada çalışan sayısında hedef 400–500 kişidir. Çağrı merkezleri o kuruma sorunların çözüldüğü yerlerdir. Doğan grubunun çağrı merkezi Gümüşhane’dedir. Bu çağrı merkezinde 200 tane yetişmiş insan çalışıyor. Bu çağrı merkezinin şehre katkısını pozitif buluyorum. Gümüşhane’de madencilik sektörü gelişmeye başladı. Altın ve Gümüş madenlerinde çalışmalar devam ediyor. Burada Koza altın çalışıyor. Diğer taraftan demir, çinko üzerine çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalarla madencilik alanı bir sektör olmaya başlamıştır. Böylece istihdama olumlu katkısı olacaktır.

Gümüşhane’de pestil profesyonel olarak yapılmaya başlandı 

      Gümüşhane’de pestil profesyonel olarak yapılmaya başlandı. Şu an 17-18 pestil üreticisi bulunmaktadır. Bu sektörde direkt olmasa bile endirekt olarak çok sayıda insanın çalıştığını düşünüyorum. Pestil Gümüşhane’yi taşıyan bir sektör haline gelmiştir. Bu nedenle burada dut ve ceviz ağacının yaygınlaşması gerekir. Pestilin ana hammaddesi ceviz ve duttur. Bunlar yapılabilirse pestil ileride çok cazip bir hale gelecektir. Sporun bir yerin tanıtımında önemli bir etkendir. Ayrıca ekonomik yönden de katkısı vardır. Türkiye’de herkesin spora çok büyük bir destek vermesi gerekir. Geçmişte demirperde ülkeleri sporda çok başarılı oluyorlardı. Bu başarı içerdeki despot yönetimleri gölgeliyordu. Bizim sporda başarılı olmamız Avrupa’da ve dünyada görüntümüz değiştiriyor.”

www.ilkercakan.tr.gg

      

       

       

     
Etiketler : AB’de, en, başarılı, kurum, olduk,Bu Haber Toplam 3545 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?
Türkkep Hangi Alanlarda Hizmet Verir? Nedir?

Esnafta Halkta Rahatlayacak
Esnafta Halkta Rahatlayacak

Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor
Ramazan ALTAN, Sahaya Farklı İniyor

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 1.6150
Haberler artık Outlook'ta