Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Çocuklar, çocukluk dönemlerinde çok hassas bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir insanın bilgiye, eğitime ve öğretime en
 Reklam
Çocuk ve Allah
24 Haziran 2009 Çarşamba 21:44
Çocuklar, çocukluk dönemlerinde çok hassas bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bir insanın bilgiye, eğitime ve öğretime en açık yılları hayatının ilk yıllarıdır.

İnsanlar, düşünce ve ahlak biçimlerini genellikle çocukluk yıllarında oluştururlar. Bilinçaltına yerleşen temel çizgiler ya da hassasiyetler, çocukların ileriki yaşlarını da etkiler.

İnsan eğitildiği şekildedir

Çocukluk yıllarında temel eğitimini alan insan, genel anlayışını da kazanmış oluyor. Öyle ki sonraki yıllarda kemikleştirdiği düşünce yapısının değiştirilmesi de neredeyse mümkün değildir. İnsan nasıl eğitilmişse o şekilde yaşamaya alışkanlık kazanıyor. Çocukluk devresinde kendisine ne verilmişse, sonraki hayatında genel olarak onunla yaşıyor.

Doğruluk, düzen ve temiz olmak gibi güzel özellikler, sosyal hayatın gerektirdiği bir takım kurallar ve kişiye göre değişen yeteneklerin ortaya çıkartılması anne babaların çocuklarına sunabileceği en güzel hediyedir.

Çocukluk dönemi, etraftan en çok etkilenen yıllardır. Bu yıllarda çocuklarına iyi alışkanlıklar kazandıranlar aslında yapabilecekleri en büyük yatırımı yapmışlardır.

Birçok uzman ve ilim adamına göre, çocuklar duydukları ve gördükleri her şeyi hafızalarına demir çivilerle çakmakta ve edindikleri davranış bütünlerini devamlı korumaktadırlar. Allah inancı ve sevgisi/korkusu, eğer bu yıllarda çocukların zihnine yerleştirilmiş olursa, hem topluma hem kendisine faydalı fertlerin yetişmesi mümkün olabilir.

'Çocuklarım namaz kılmıyor' diye yakınan anne babalar

Çocukluk devresinde kazandırılan güzel hasletler ve iyi alışkanlıklar, hayatın sonraki dönemlerinde de devam etmektedir. İslam'ın 'namaz' gibi, 'cihad' gibi süreklilik arz eden emirlerinin yerine getirilmesi için küçük yaşlardan itibaren alışkanlık kazanılması gerekmektedir.

İslam'ın bu emirleri, küçük yaşlarda tamamen ihmal edildikleri takdirde ileriki yaşlarda çok ağır bir emir gibi algılanabilirler. Büyükler, gerekirse çocukların vaktin dışında namaz kılmalarını salık vermişlerdir. Özellikle yatsı namazları için, bekleyemeyip yorgun düşen çocuklarına, yatsı vakti girmeden yatsı namazını kılmalarını istemişlerdir. Bunun gerekçesi olarak da, o vakitte yatmalarındansa, namaz kılmaları sonraki yılları için daha bereketlidir denilmiştir.

Namaz ibadetinin akıl baliğ olmamış çocuklar için farz olmamasına rağmen, Peygamberi eğitim modelinde alışkanlık kazandırmak için emredilmesinde ince ve hassas bir denge vardır. O dengeye dikkat etmeyen birçok anne baba, çocuklarının namaz kılmamalarından yakınmaktadırlar. Eğitimle ilgili en etkili kurallardan birisi de 'tekrarlama' ve 'teşvik' kuralıdır. Güzel olanın bilgisi, insanlara çocukluk dönemlerinden itibaren verilmelidir.

Çocuk ve camii

Çocukluk devresinde edinilen güzel ahlakın, sonraki yılları da etkilediğini belirttik. Çocuk ve camii ilişkisine de değinmek durumundayız. İslam ve peygamber eğitim modeli, çocukların camiye yönlendirilmesine nasıl bakıyor, diye sorup düşünmek durumundayız.

Çocuk ve camii ilişkisinde, Hz. Peygamber'in hareketleri ve tavsiyeleri esas alınacağına göre önce Efendimiz (sav)'a bakmak durumundayız. Peygamber efendimizin kendisi çoğu zaman torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i de yanına alarak camiye gittiği birçok kaynakta yazılıdır. Aynı eylemi, birçok sahabinin de tekrarladığını biliyoruz.

Bazen namaz esnasında secdedeyken, daha çocuk olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin, büyükbabalarının sırtına çıkıyorlardı ve Hz. Peygamber, onları incitmemek için sırtından inene kadar secdeden kalkmıyordu. Sadece bu rivayette bile, çocuk camii ilişkisinin nasıl olması gerektiğini anlamak mümkündür.

Hz. Peygamber namazı niçin hızlı kıldırdı?

Bir gün namazı hızlı kıldıran Hz. Peygamber'e sahabilerin, 'namazı niçin hızlı kıldırdığını' sorduklarında aldıkları cevap oldukça manidardır. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Ağlayan çocuk sesini duymadınız mı?"

Allah'ın Resulü, çocukların camiye getirilmesini teşvik ettiği gibi, camide onlara ehemmiyet vermeyi de bizzat tavsiye etmiştir.

Çocuklar cemaate nasıl katılacaklar?

Çocukların cemaate nasıl katılması gerektiği sorulduğunda şöyle denilmiştir: "Onları son safta bir arada tutmayın, büyüklerin arasına dağıtın."Kaynak: Milli Gazete
Etiketler : Çocuk, ve, Allah,Bu Haber Toplam 2902 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 0.9324
Haberler artık Outlook'ta