Dünya'nın Haberleri Bu kentte

Arama :  
Tavsiye Et Günün Haberleri Ana Sayfam Yap Sitene Ekle Seri İlanlar İletişim Künye

 

 
 
 
 Namaz Vakitleri

 


 
 
 
 
 
 
 
 

 

Güce Kaymakamı Ahmet Türköz: “Çiftçiyi ayakta tutmak istiyoruz
 Reklam
Çiftçiyi ayakta tutmak istiyoruz
17 Mart 2009 Salı 01:32
Güce Kaymakamı Ahmet Türköz: “Çiftçiyi ayakta tutmak istiyoruz

Haber-Röportaj: İlker ÇAKAN

    Güce ilçesi,  daha önce Tirebolu ilçesine bağlı belde iken 1991 yılında Giresun’a bağlı ilçe olmuştur. İlçe merkezi nüfusu 3.000 olup, toplam 15 köyü vardır. Giresun-Trabzon sahil karayolundan 15 km . içeride olup, 345 m . rakımdadır. Güce; Giresun il merkezine 50 km ., k Tirebolu'ya 21 km .Espiye’ye 17 km .uzaklıktadır.

    Güce Kaymakamı Ahmet Türköz;  çalışkan, devlet duruşu, sosyal aktivitesi, ilçenin ekonomik ve sosyal, kültürel yönden kalkınması yolundaki özverili çalışmaları ve samimiyeti ile herkesin takdirini kazanmış kaymakamlarımızdan birisidir. “Tarıma önem vererek çiftçiyi ayakta tutmak istiyoruz. Bununla ilgili SYD vakfı olarak bir proje yapmak istiyoruz. Bu nedenle yardıma muhtaç olan çiftçilerimizin toprak numunelerini yaptırmak ve o numuneler esas olan gübreleri o çiftçilere dağıtmaktır.”diye söyleyen Güce Kaymakamı Ahmet Türköz, Güce konulu yaptığım  röportajda şunları söyledi;   

Tarıma dayalı bir ekonomisi vardır 

    “Güce 1991 yılında ilçe olmuştur. Giresun ilimize bağlı küçük bir ilçemizdir. Nüfusumuz 8.500 olup, bunun 6.000’e yakını 15 köyümüzde yaşıyor. Üçbin civarında vatandaşımız şehir merkezinde ikamet ediyor. İlçemizin tarıma dayalı bir ekonomisi vardır. En çok fındık tarımı yapılmaktadır. Toplam 4.200 dönüm alanının, 3.500 dönümünde fındık tarımı yapılmaktadır. Bu araziden 2007 yılı itibariyle 2.600 ton civarında fındık elde edilmiştir. 2008 yılı son itibariyle bu rekoltenin 4.100 olmasını bekliyoruz. Diğer taraftan ilçemizde çay üretimi revaçtadır. Çay kaliteli çayımız vardır. Bu çaylarımız ÇAYKUR’un 42 nolu fabrikasında işlenmektedir. Ayrıca Güce’mizde özel çay fabrikası üretim yapmaktadır. Bundan başka ilçemizde yumurta tavukçuluğu yapan işletmemiz vardır.

Tarım kooperatifine 200 baş hayvan alınacaktır 

    Güce’mizde ikimilyon lira değerinde bir proje yaptık. Bu projeye göre köylülerimize Güceliller tarafından kurulan Tarım kooperatifine 200 baş hayvan alınacaktır. Bu projenin hayvan alımı ihalesi yakında yapılacaktır. Bu paranın büyük bir kısmı alt yapıya gitti. Bunun yanında kivi üretimi yeni gelişiyor. Bununla ilgili ilçemizde bir üretici birliğimiz kuruldu. Bur birlik üreticiden kiviyi alarak büyük pazarlarda değerlendiriyorlar. Kivi üretimi ile ilgili 200 bin lira civarında bir projemiz vardır.500 metrekare ve yarım dönüm arazisi olan muhtaç olan köylülerimiz tespit edildi. Bununla ilgili Bursa’dan orijinal kivi fidanları alıp, dikilecektir. Bunun dışında işyeri açma şeklindeki projelerimiz vardır. Mezun oldukları okula uygun veya bir el becerileri varsa bununla projeleri SYD vakfına getirildiğinde değerlendirilecektir.

Yüksekokul projesi

    Bunun dışında diğer projemiz yüksekokul projesidir. Giresun Üniversitesinin verdiği söz üzerine eski bir İmam-Hatip Yaptırma ve Yaşatma Derneğinin yaptırmış olduğu binada yüksek okulumuzu faaliyete geçirme çalışmaları vardır. Yüksek okulun açılması ile ilgili dernek kuruldu. Vatandaşlarla topaltılar düzenleniyor Yüksek okulun bir an önce hizmete açılması konusundaki çalışmalar hızla devam ediyor. Açılacak okulumuz yaklaşık 200 öğrenci kapasiteli olup, 2010 yılında öğrenci kayıtlarına başlanacaktır. Bu okul eğitimin dışında Güce’nin ekonomik ve soyla yapısını değiştirecektir. Bu okulun açılmasıyla ilçemiz ekonomik, kültürel, sosyal anlamda canlandıracaktır. Gelecek olan yatırımlara ön-ayak olacak diye düşünüyorum.

El sanatlarını genç kuşaklara aktarma çalışmalarımız devam ediyor

    Yöreye uygun, ancak yaşlı ninelerden gençlere sirayet etmemiş el sanatlarını genç kuşaklara aktarma çalışmalarımız devam ediyor. Halk Eğitim merkezi tarafından açtığımız kurslara, el sanatları kurslarına ilaveten ninelerimizin yaptığı el sanatlarını genç kuşaklara aktarma çalışmalarına başladık. Bununla ilgili önümüzdeki süreçte bir ilerleme kaydedeceğiz. Bununla ilgili alt yapıyı oluşturduk. Güce 1991 yılında ilçe olmuş ama hala kısa döngüyü kıramamıştır. Çok büyük alanda Bursa ve İstanbul’a göç veren bir ilçemizdir. Elinde sanat ve işi olan insanlar sonuçta Güce’de tutunamamıştır. Yöresel baz da projeler yaparak insanlarımızı Güce’de tutmaya çalışıyoruz.

Tarıma önem vererek çiftçiyi ayakta tutmak istiyoruz

     Tarıma önem vererek çiftçiyi ayakta tutmak istiyoruz. Bununla ilgili SYD vakfı olarak bir proje yapmak istiyoruz. Bu nedenle yardıma muhtaç olan çiftçilerimizin toprak numunelerini yaptırmak ve o numuneler esas olan gübreleri o çiftçilere dağıtmaktır. Bu proje Tarım Bakanlığının uhdesinde olan bir projedir. Ancak toprak numunelerini sondajla örnek yerlerden alacağız. Bu nedenle bilinçli tarım, interaktif, yoğun tarımcılık yaptıracağız. Bizim en büyük gelirimiz tarımdır. Tarımın usulene göre ilaçlama ve gübreleme yapmalarını sağlayacağız.”

www.ilkercakan.tr.gg

   

 

 
Etiketler : Çiftçiyi, ayakta, tutmak, istiyoruz,Bu Haber Toplam 2941 Defa Okunmuştur
Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır Yukarı
 

İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları
İstanbul Arnavutköy'de Satılık Arsaların Fiyatları

Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor
Muhteşem kampanyalar Digitürk’te sizleri bekliyor

Aygünler Mobilya Küçükkö'de!
Aygünler Mobilya Küçükkö'de!

Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor
Gökkuşağı Hipermarket Büyüyor

Başbakan Hastaneye Kaldırıldı
Başbakan Hastaneye Kaldırıldı

Brüksel'de silahlı çatışma
Brüksel'de silahlı çatışma

Stad Kana Bulandı
Stad Kana Bulandı

Erdoğan Fildişi sahilinde
Erdoğan Fildişi sahilinde

Acımasızca infaz ettiler
Acımasızca infaz ettiler

Kebap ve döner yasaklandı
Kebap ve döner yasaklandı

 
 
Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?
Evet, biliyorum.
Hayır, bilmiyorum.
Öğretilmediği için bilmiyorum.
İhtiyacım olduğu zaman öğreniyorum.
Hiç ilgilenmiyorum.
Ahmet Kekeç
Şimdi de Suriye Kürtleri mi çıktı başımıza?
İbrahim Karagül
Kaza ya da sabotaj çıkarsa ne olacak?
Prof.Dr.Murat GENÇBAY
KALP HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Nuran KESEN
Başbakan R.T. Erdoğan'a ithafen..
   Tüm Yazarlar
 
 

 

 :: Ana Sayfa :: Günün Haberleri :: İletişim

  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2000-2006 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.
Haber Merkezi: +90 212 667 66 66  |  Faks: +90 212 476 44 88  |  Destek: marmarayayingrubu@gmail.com
Sayfa Üretimi: 9.0420
Haberler artık Outlook'ta